Capital.ba

Udar na prazan džep

06.06.2012. / 7:50

BEOGRAD, Luksuza su se građani Srbije davno odrekli, a počeli su da štede na hrani, pa i na lijekovima.

Sudeći prema procjenama stručnjaka Svjetske banke, u ovoj godini neće biti nimalo lakše. Srbiju očekuje usporeni privredni rast i to u uslovima kada, kao i čitav region, bilježi najviše stope nezaposlenosti i siromaštva u Evropi.
– Smanjenje zarada ili radnih sati, kao i zatvaranje firmi osnovni je kanal za prenošenje uticaja krize na siromaštvo – ističe Željko Bogetić, vodeći ekonomista za zapadni Balkan u Svjetskoj banci. – Srednja klasa sada je ugroženija nego prije krize, jer nije bilo dinamičnog rasta dohotka.
Redovni ekonomski izvještaj Svjetske banke za jugoistočnu Evropu ukazuje da je drugi najčešći mehanizam prenosa uticaja krize na siromaštvo u Srbiji bilo smanjenje doznaka.
Doznake iz inostranstva već tradicionalno predstavljaju značajan priliv iz inostranstva koji ublažava udare krize na ovdašnja domaćinstva. Zbog teške situacije i u zemljama evrozone, priliv doznaka je opao. Zvanični podaci Narodne banke Srbije pokazuju da je lani u Srbiju ušlo 4,05 milijardi dolara doznaka, što je više od lanjskih direktnih stranih investicija. Ipak, samo dvije godine prije toga doznake su bile za 516 miliona dolara veće.
Najavljeni paket ekonomskih mjera, koji će nova vlada pod hitno morati da preduzme da bi se spriječila kriza javnog duga i dalje propadanje, predstavljaće dodatni udar na džep svakog žitelja Srbije. Tu važnu ulogu treba da ima i sistem socijalne zaštite, koji bi spriječio da reformu dodatno osjete najsiromašniji slojevi stanovništva.
Potrošnja na socijalnu pomoć za najsiromašnije, kako navode stručnjaci Svjetske banke, veoma je niska u Srbiji. Posljedica takvih programa su izuzetno mala sredstva za veoma mali broj ljudi, dok je lista ugroženih znatno veća. Kako ukazuju, kriterijumi u određivanju uslova za ovu vrstu pomoći – imaju velike greške.
Dan košta

– Potrošnja zemlje ne može da raste u nedogled. Rast deficita budžeta mora da se zaustavi, kao i rast zaduživanja za njegovo pokrivanje – ističe Lazar Šestović, ekonomista Svjetske banke za Srbiju. – Svaki dan koji prođe skupo nas košta i što pre budu preduzete mjere fiskalne konsolidacije, to će biti bolje. U tom smislu, Fiskalni savjet je dao koristan materijal budućoj vladi. Novosti

 

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!