Capital.ba

Učešće nenaplativih kredita u bankarskom sektoru Srbije 23 odsto

25.11.2014. / 17:36

mmfBEOGRAD, Stalni predstavnik MMF za Srbiju Daehaeng Kim kaže da je učešće nenaplativih kredita u bankarskom sektoru Srbije 23 odsto.

Prema njegovim riječima, viši nivo loših zajmova imaju jedino Kipar i Grčka.
Kim je na konferenciji o sporazumno finansijskom restruktuiranju privrednih društava rekao da je prije krize nivo nenaplativih kredita bio 10 odsto u Srbiji što je i u tom trenutku bilo više u odnosu na region.
“Loši plasmani su u Srbiji bili visoki i pre globalne krize u poređenju sa regionom, a to pokazuje da su i tada postojale velike strukturne slabosti”, naveo je on.

Kim je rekao da ovakva situacija mora što pre da se riješi, kao i da ona zahtjeva saradnju vlade, Narodne banke Srbije i učesnika privatnog sektora ali i da su međunarodne finansijske institucije svojom stručnošću spremne da podrže ove napore u narednom periodu.

Naveo je i nekoliko razloga koji su uticali na porast loših zajmova u Srbiji, među kojima je brz rast zaduživanja korporativnog sektora, usporen rast kompanija i devalvacija dinara.

“Postoji još jedna specifičnost Srbije koja je dovela do porasta broja loših plasmana, a to je slabo korporativno upravljanje banaka, posebno onih u državnom vlasništvu, ali i kompanija“, naveo je on. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!