Capital.ba

Ublažiti stroge mjere štednje

10.04.2012. / 8:10

VAŠINGTON, Institut za međunarodne finansije /IIF/ saopštio je juče da pretjerano smanjivanje troškova širom evrozone usporava rast ekonomije tog monetarnog bloka i pozvao na veću potrošnju u zemljama kao što je Njemačka.

IIF, koji je igrao centralnu ulogu u restruktuisanju grčkog duga, ocijenio je da su fondovi evrozone za spašavanje finansijski ugroženih članica i dalje neodgovarajući i pozvao na uvećanje njihovog kapaciteta što je prije moguće.

Izvršni direktor IIF-a Čarls Dalara u pismu Međunarodnom monetarnom fondu i Svjetskoj banci ukazuje da je pooštravanje budžetske štednje u članicama evrozone već dovelo do velikog smanjenja domaće potražnje u ovom regionu u cjelini, prenosi AFP.

“Neophodno je ići dalje od primjene samo fiskalne discipline, preorijentisati usmjerenje politike sa nominalne na strukturnu ravnotežu budžeta”, naveo je Dalara.

IIF, koji predstavlja oko 450 velikih finansijskih institucija širom svijeta, ocijenio je da je sporazum koji su krajem prošlog mjeseca postigli ministri finansija evrozone o fondu za spasavanje finansijski ugroženih članica i sprečavanje panike na tržištima, vrijednom 800 milijardi evra, “razočaravajući”, ukazavši da je 300 milijardi evra iz tog fonda već utrošeno.

“Evrozona treba u najkraćem periodu povećati resurse svog `zaštitnog zida` i ojačati fleksibilnost i pravovremenost raspodjele tih resursa kako bi ih učinila efikasnim u vrijeme krize”, ukazao je Dalara.

Fiskalna politika vlada u evrozoni trebalo bi da se u članicama sa slabijim ekonomijama razlikuje u odnosu na one sa suficitima i fiskalnom fleksibilnošću kako bi se izbjegao rizik od pretjeranih mjera stroge štednje.

MMF se zdušno zalagao za primjenu strogih mjera štednje u najslabijim članicama zone eura, kao što su Grčka i Španija, ali je, takođe, upozoravao da bi provođenje programa stroge štednje širom evrozone moglo da umanji ekonomski rast tog monetarnog bloka.

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!