Capital.ba

Ublažene sankcije Rusiji u bankarskom sektoru

12.12.2014. / 9:50

briselBRISEL/MOSKVA, EU je ublažila sankcije Rusiji u bankarskom sektoru, u pokušaju da olakša rad i zaradu stanovnicima EU koji su povezani sa podružnicama ruskih banaka na teritoriji Unije.

U službenom listu EU objavljeni su amandmani na dvije odluke o sankcijama – tako je ruskim bankama djelimično dozvoljeno kreditiranje.

Bankama kojima su uvedene sankcije (Sberbanka, VTB banka, Gasprombanka, Roselhozbanka i Vnešekonombanka) dozvoljeno je da uzimaju kredite u EU na više od 30 dana, ali samo s ciljem da pomognu svojim “firmama-kćerkama” u zemljama EU.

Pod tim firmama podrazumijeva se pravna osoba koja je registrovana na području zemalja EU i ako neka od pomenutih ruskih banaka posjeduje više od 50 odsto njenog kapitala.

Finansijski eksperti navode da “firme-kćerke” Sberbanke, VTB banke i nekih drugih banaka predstavljaju prilično velike finansijske strukture u inostranstvu.

One imaju na desetine hiljada klijenata koji žive na području EU i funkcionišu po principu samofinansiranja, pa su se sankcije negativno odrazile, prije svega, na državljane EU.

SAD i EU prije nekoliko mjeseci ublažile su sankcije prema “bankama-kćerkama” Sberbanke u Turskoj.

U dokumentu o uvođenju sankcija bili su dozvoljeni zajmovi za tri naftne kompanije i pet državnih banaka, pod uslovom da je cilj kredita “osiguravanje finansiranja uvoza robe koja nije zabranjena, ili izvoza robe i nefinansijskih usluga između EU i Rusije”.

Sada je dodato: “…ili bilo koje druge države” – što znači da EU ne želi da kreditna ograničenja za ruske firme nanesu štetu evropskoj trgovini sa zemljama koje nisu članice EU, na primjer sa Ukrajinom.

Finansijski stručnjaci objašnjavaju da norma o finansiranju “nezabranjenog izvoza i uvoza” djeluje kao nešto što se isplati i jednoj i drugoj strani.

Ona formalno daje legitimaciju reizvozu preko trećih zemalja, što se EU isplati, a ruske firme zauzvrat dobijaju pravo da privlače finansijere na evropskom tržištu.

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!