Capital.ba

U trećem tromjesečju bez povećanja ekonomskog rasta

03.01.2017. / 9:40

BANJALUKA, U BiH u trećem tromjesečju prošle godine nije bilo povećanja ekonomskog rasta, pokazuju podaci o kretanju spoljne trgovine i industrije, te o prihodima od indirektnih poreza.

Nakon što je godišnji ekonomski rast od 1,9 odsto usporen na stopu od 1,4 odsto u drugom kvartalu, u trećem tromjesečju je uslijedio skroman nominalni rast robnog izvoza od 1,7 odsto, praćen neznatnim realnim smanjenjem proizvodnje u prerađivačkoj industriji od 0,5 odsto, piše u izvještaju Direkcije za ekonomsko planiranje BiH o kretanju makroekonomskih pokazatelja.

Ovo je znatno usporenje u odnosu na prvo polugodište, kada je robni izvoz nominalno rastao tri odsto uz realni rast prerađivačke industrije od 6,3 odsto.

Uz ovo su, za najveći dio izvoznog rasta u trećem kvartalu, bili zaslužni izvozni viškovi električne energije koji uglavnom zavise od vremenskih prilika i remonta u elektranama.

S druge strane, realni rast izvoza bio je znatno viši od nominalnog, s obzirom na značajan pad svjetskih cijena, kao i cijena robnog izvoza.

Posebno zabrinjava naglo smanjenje proizvodnje prerađivačke industrije od 5,1 odsto u trećem u odnosu na drugo tromjesečje.

Rast prijavljenih PDV prihoda od 2,7 odsto, povećanje uvoza dobara široke potrošnje od približno 3,5 odsto, te rast uvoza kapitalnih dobara od 2,4 odsto, pokazuju da je rast domaće tražnje iz prvog polugodišta uglavnom nastavljen i u trećem tromjesečju.

Pri tome je uloga fiskalne politike bila skromna s obzirom na
nagli skok obaveza servisiranja spoljnog duga u trećem tromjesečju od 69 odsto, u odnosu na isti period prethodne godine.

Nakon servisiranja vanjskog duga, sa Jedinstvenog računa budžetima je doznačeno 0,7 odsto manje sredstava u odnosu na treće tromjesečje 2015 godine.

Pri tome je na nivou devet mjeseci ostvaren skroman rast priliva sa Jedinstvenog računa od 1,6 odsto.

Rast domaće tražnje podsticao je realni rast uvoza u trećem tromjesečju, uprkos njegovom nominalnom smanjenju od 1,7 odsto koje je uzrokovano padom uvoznih cijena, pri čemu je nafta imala vodeću ulogu.

Ne računajući naftu i naftne derivate, robni uvoz je neznatno rastao nominalnom stopom od 0,5 odsto. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!