Capital.ba

U štednji 1,5 milijardi evra

26.09.2014. / 7:20

slikaBEOGRAD, Ukupna devizna štednja u Komercijalnoj banci premašila je 1,5 milijardi evra.

Porast uloga u najvećoj domaćoj banci u Srbiji je od početka ove godine veći nego kod svih ostalih banaka zajedno i iznosio je više od 30 miliona evra. Na kraju 2013. godine kod Komercijalne banke je bilo položeno 1,467 milijardi evra, a krajem jula je dostigao 1,5 milijardi evra.
Za samo godinu dana učešće Komercijalne banke u ukupnoj štednji Srbije povećano je sa 17,05 na 18,65 odsto. Najviše štediša je u Beogradu sa oko 800 miliona evra, dok je na primjer, u Kruševcu i Nišu oko 80 miliona evra.
Prosječan ulog po klijentu je najveći u Kosovskoj Mitrovici i to 8.720 evra, a najmanji je u Zrenjaninu i Kikindi, oko 400 evra. Prosječna štednja po glavi stanovnika takođe je najveća u Kosovskoj Mitrovici – 596 evra.
– Kamate na štednju u Srbiji su sve bliže evropskim i za 3,5 godine su smanjene za 45 odsto – rekao je Ivica Smolić, predsjednik IO Komercijalne banke. – Sada su kamate pet banaka sa najvećom štednjom od 1,05 do 2,05 odsto. Treba naglasiti da će u narednom periodu imati trend opadanja. Najveće kamate u EU su u Sloveniji, Grčkoj i Kipru, zemljama gdje bankama treba dodatna likvidnost odnosno više novca.
Prema riječima Smolića, u posljednjih pet godina broj štediša u Komercijalnoj banci porastao je za 175.000 ili za trećinu. Tako u ovoj domaćoj banci štedi više od 750.000 klijenata.
– Potencijala za rast štednje više nema, kao ni za uzimanje kredita – istakao je Smolić.

Privatizacija
– Planirano je da se privatizacija Komercijalne banke završi do kraja 2017. ili 2018. godine – rekao je Smolić. – Pored države, akcionari su i EBRD i ostale međunarodne finansijske institucije koje nisu spremne da decenijama ostanu na jednom mjestu, već da prodaju svoje udjele. Novosti

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!