Capital.ba

U Srpskoj 281 965 hektara privatnih šuma

07.03.2012. / 14:05

BANJALUKA, Površina privatnih šuma bez šumskog zemljišta Republike Srpske iznosi 281 965 hektara, odnosno 22 odsto ukupne površine šuma, dok privatne šume “čuvaju” 18,8 odsto ukupne zalihe šuma Srpske, čime predstavljaju značajan resurs, važan za ekonomski prosperitet, pogotovo porodica vezanih za ruralne sredine, ali i društva u cjelini.

Generalni sekretar Udruženja privatnih šumovlasnika Aleksandar Mrkobrada naveo je da u Srpskoj ima oko 250 000 privatnih šumovlasnika i  da su njihov najveći problem nerješeni imovinski odnosi u smislu razgraničenja državnih i privatnih šuma.

On naglašava da je rješavanje ovog problema predviđeno i Strategijom razvoja šumarstva Republike Srpske od 2011. do 2021. godine i Zakonom o šumama, te da je napisan projekat, ali da se čeka odobrenje sredstava od Vlade Srpske.

Prema njegovim riječima, privatni šumovlasnici moraju obezbjediti sertifikate koji će garantovati da oni na održiv način gazduju privatnim šumama, odnosno da ne sijeku više šume nego što priroda obnovi, te da u procesu gazdovanja ne čine nedozvoljene radnje.

Glavni republički inspektor za šumarstvo Goran Ljubojević rekao je da je većina bespravnih radnji, u dijelu privatnih šuma, povezana za ne ispunjavanje obaveze da se uplati deset odsto sredstava na realizovanu drvnu masu.

“U prošloj godini  obavljeno je oko sto kontrola privatnih šuma i oko 40 odsto tih kontrola je bilo neuredno, pa je i prekršajnih naloga bilo dosta”, naveo je Ljubojević.

On upozorava  privatne šumovlasnike da, ukoliko ne žele da budu kažnjeni, uplaćuju sredstva posebne namjene, zatim da podnose zahtjev da im se dozvoli sječa, te da roba koja potiče iz takve sječe mora biti žigosana i imati određen iskaz.

Iz Privredne komore Republike Srpske ukazuju na prednost sertifikacije i ističu da su svi  proizvođači, koji se snabdjevaju iz šumskog kompleksa koji je sertifikovan, u prednosti, jer su ispunjeni određeni zahtjevi i standardi.

“Postoje dva sertifikata – FSC i PEFC. Prvi posjeduju državne šume, a značajno je da se i u prostoru privatnih šuma uvede standardizacija koja bi dobro došla da se kupci šumskih drvnih sortimenata ne suočavaju sa teškoćama vezanim za plasman njihovih proizvoda i dokazivanja porijekla da li je iz legalnih ili nelegalnih sječa”, rekao je sekretar udruženja šumarstva i prerade drveta PK Lazo Šinik.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                 Jedna od pet organizacija u čitavom svijetu podržana od strane PEFC, najveće svjetske organizacije za sertifikaciju šuma, jeste  Ekološko-promotivno udruženje “Eko Zona–Šipovo” koje organizuje radionice na kojoj se vrši promocija ovog sertifikata.

Koordinator za pripremu projekta i saradnju ovog udruženja Nenad Bužanin rekao je da je ovaj sertifikat idealan za šume manjeg obima, te da promoviše održivo gazdovanje šumama, omogućava pristup u dvije trećine svih svjetskih sertifikovanih šumskih područja i obezbjeđuje široku bazu sertifikovanog drveta.

“Jedan od zahtjeva Evropske komisije od 1. marta sljedeće godine biće da nijedan drvni proizvod ne može da se uveze ako nema neku vrstu sertifikata” –  istakao je Bužanin.

PEFC ima pola miliona privatnih šumovlasnika i više od 245 miliona sertifikovanih šuma širom svijeta, a ukupna površina šuma i šumskih zemljišta Republike Srpske iznosi 0,52 odsto od tog broja, odnosno 1,28 miliona hektara.   Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: U Srpskoj 281 965 hektara privatnih šuma

    1. sumar

      E jos da kazem i ovo da bi se sjekla vlastita suma potrebno je pored uplate za doznaku u lokalnoj sumariji, dostaviti i kopiju katastarskog plana iz katastra, konkretne parcele na kojoj se nalazi suma, sto se naravno naplacuje, tako da u startu imate troskova oko 50 km

    2. sumar

      Razni eksperti, udruzenja, inspekcije, strategije i slicno, a stanje u ovoj oblasti nikada gore.cudna suma je to.

    3. Crni

      Sve sjeci,a sutra sta bude,bude.