Capital.ba

U Srbiji treba smanjiti uticaj politike na privredu

24.01.2013. / 7:20

srbijaBEOGRAD, U Srbiji treba smanjiti uticaj politike na privredu, što se može postići intenzivnijim razvojem privatnog sektora i raditi dalje na poboljšanju privrednog ambijenta, a pogotovo na smanjenju suvišnog administriranja, ocijenili su sinoć istaknuti privrednici.

Potpredsjednik Upravnog odbora Nacionalne alijanse za lokalni ekonomski razvoj (NALED) Toplica Spasojević, koji je i član Nacionalnog savjeta za privredni oporavak, rekao je da je ukidanje 137 parafiskalnih nameta, na šta je najviše ukazivao NALED, najviše pomoglo privatnom sektoru.

Drugi veliki problem privrede, koji će Nacionalni savjet za privredni oporavak pokušati da riješi zajedno sa vladom, je obezbjeđivanje jeftinijeg kapitala, čemu se možemo nadati tek kada se snizi inflacija, rekao je Spasojević u emisiji “Oko” Radiotelevizije Srbije.

Generalni direktor kompanije Meser – Tehnogas Ernest Bode ukazao je da je Srbija jedna od najsiromašnijih ekonomija u Evropi i zato ne treba gubiti energiju na suvišne stvari, već rješavati suštinske probleme.
“Nemamo vremena za čekanje”, upozorio je Bode.

U proteklih nekoliko godina Srbija ima stabilnu vladu, ali treba stvoriti stabilno poslovno okruženje i da administracija bude efikasnija, kako privrdenici ne bi gubili vrijeme na suvišno administriranje, kazao je Bode.

Odgovarajući na pitanje da li očekuje da će privreda Srbije imati rast od dva odsto u 2013. kako je prognozirala vlada, Bode je rekao da je on oprezan u prognozama, s obzirom na pad BDP-a u EU, od koje privreda Srbija puno zavisi.

Generalni direktor kompanije Gomeks Goran Kovačević rekao je da među privrednicima, i u javnosti uopšte, sve više sazrijeva uvjerenje da se stvari moraju promijeniti u državi, jer to ugrožava čitav sistem.

Prema njegovoj ocjeni, suština problema u Srbiji je politički sistem, koji koči privredu, prije svega u postojanju monopola koji je pod uticajem politike. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!