Capital.ba

U Srbiji pola miliona energetski ugroženih

24.12.2012. / 7:15

BEOGRAD, U Srbiji, prema procjenama Ministarstva rada, zapošljavanja i socijalne politike, ima između 400.000 i 500.000 energetski ugroženih domaćinstava.

Njih bi država trebalo da zaštiti prije uspostavljanja tržišne cijene struje.
“Ministarstvo je izradilo socijalni profil energetski ugroženih potrošača. Opredijelili smo se za kriterijume koji bi u ovom trenutku obuhvatili između 400.000 i 500.000 domaćinstava”, navela je državna sekretarka Brankica Janković.
Janković je precizirala da je među energetski ugroženim potrošačima 92.000 korisnika novčane socijalne pomoći, dio građana koji primaju dječiji dodatak, kao i dio onih koji dobijaju naknadu za tuđu njegu i pomoć.

U toj grupi su i porodice sa djecom u kojima su oba roditelja nezaposlena, porodice samohranih roditelja, kao i staračka samačka seoska domaćinstva, koja se smatraju jednom od najugroženijih kategorija.

“Prijedlog je da među beneficiranim korisnicima budu i penzioneri sa najnižim primanjima pod uslovom da im je to jedini izvor sredstava i da žive sami”, navela je Janković, napomenuvši da je država u obavezi da prije postizanja tržišne cijene struje zaštiti najugroženije građane.

Ona je dodala da će sa Ministarstvom energetike biti usaglašeno koje će kategorije, u skladu sa finansijskim mogućnostima, dobiti zaštitu države i da li će ona biti realizovana kroz direktna ili indirektna novčana davanja ili vaučere.

“Nadamo se da ćemo taj posao uspjeti brzo da završimo, kako bi građani koji su energetski ugroženi, vidjeli određene koristi i prije kraja zime”, zaključila je državna sekretarka. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!