Capital.ba

U Srbiji od 2001. čak 400.000 radnika manje

11.03.2013. / 7:45

radniciBEOGRAD, Broj radnih mjesta u preduzećima i ustanovama u Srbiji je u posljednjih 11 godina, od 2001. do 2012., smanjen za više od 400.000.

Najviše je radnika ostalo bez posla u kompanijama koje se bave prerađivačkom industrijom – preko 300 hiljada.
Broj radnih mjesta jednako je drastično smanjen i u onim sektorima koji su praktično ugašeni tokom posljednje decenije, poput metalske industrije, ali i u onim granama, prije svega u prehrambenoj industriji, koje su tokom prethodnih godina bile najuspješniji dio srpske privrede.

S druge strane, i u onim mnogo neuspješnijim dijelovima prerađivačke industrije zaposlenost je takođe drastično opala: u tekstilnoj industriji za čak 81 odsto (sa 33 na šest hiljada), proizvodnji osnovnih metala za 64 odsto, u proizvodnji metalnih proizvoda za 40 odsto…

Istovremeno je u državnoj upravi u ovom periodu porastao broj zaposlenih, i to za 14 procenata, prenose agencije.

Broj zaposlenih povećan je u državnoj upravi (sa 64 na 73 hiljade), obrazovanju (sa 119 na 139 hiljada), te u uslužnim djelatnostima, oblastima umjetnosti, zabave i rekreacije, administrativnim djelatnostima, stručnim i naučnim poslovima, kao i telekomunikacijama u kojima se broj radnika povećao za čak 60 procenata.

Ipak, šampion u rastu zaposlenosti jeste trgovina nekretninama gdje je broj radnih mjesta u posljednjih 11 godina povećan za čak devet i po puta.

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!