Capital.ba

U Srbiji blokirano 60.000 firmi!

24.09.2012. / 9:06

BEOGRAD, Srpska privreda u brojkama u septembru izgleda ovako: gotovo 60.000 firmi i radnji ima blokirane račune zbog 147,4 milijarde dinara duga, i to bez obračunate kamate. To čini petinu svih zvanično registrovanih privrednika.

Sliku dodatno upotpunjava i podatak o problematičnim kreditima privatnog i javnog sektora koji su dostigli 224,5 milijardi dinara; 2.754 preduzeća trenutno je u stečaju, dok se boljoj sudbini nada 54.648 radnika iz 172 preduzeća u restrukturiranju.
A radnje i firme se i dalje više gase, nego što se nove osnivaju. Tako je trenutno zvanično registrovano 103.472 preduzeća i 218.614 preduzetničkih radnji.
Od početka godine, prema podacima Agencije za privredne registre, osnovana su 5.804 nova preduzeća, dok su registrovana još 19.783 preduzetnika. Ove godine se, u poređenju sa prošlom, više ljudi odvažilo da osnuje novu firmu, dok je elan preduzetnika, u odnosu na lani, opao.
Nažalost, i dalje se više registrovanih privrednika briše iz evidencije nego što se osniva novih. Tako je za prvih osam mjeseci ove godine iz Registra obrisano 6.340 privrednih društava i 21.863 preduzetnika.
– Na smanjenje broja obrisanih privrednih društava u ovoj godini najviše je uticalo to što su sudovi prestali da šalju APR-u pravosnažne sudske odluke o sprovedenom automatskom stečaju u privrednim društvima, jer je jula ove godine Ustavni sud proglasio neustavnim odredbe zakona o stečaju koje se odnose na automatski stečaj – objašnjava za „Novosti“ Gabrijela Petković Jovanović, iz Agencije za privredne registre. – Tako da se nad preduzećima čiji su računi u blokadi u dužem periodu više ne sprovode postupci automatskog stečaja.
Primjera radi, od početka primjene Zakona o stečaju, sredinom 2010. godine, po ovom osnovu APR je po službenoj dužnosti obrisalo ukupno 16.596 preduzeća.
– U toku ove godine je iz sudova pristigao znatno manji broj pravosnažnih sudskih rješenja o izvršenom automatskom stečaju, svega 599 rješenja, na osnovu kojih je APR izvršio brisanje privrednih društava, i to prije svega u prvom tromjesečju godine, dok je u posljednjih pet mjeseci bilo svega nekoliko privrednih društava, obrisanih po ovom osnovu – pojašnjava sagovornica Novosti.
I kod ugašenih privrednih društava i preduzetnika preovlađuju iste one djelatnosti koje preovlađuju i kod novoosnovanih privrednih subjekata. To su trgovina, konsultantske usluge, izgradnja stambenih i nestambenih zgrada, drumski prevoz… Ni tu se trendovi nisu mijenjali u odnosu na prošlu godinu.

Svi bi u trgovce
Od početka godine, najviše je osnovano preduzeća kojima je pretežna djelatnost nespecijalizovana trgovina na veliko, njih 663, zatim konsultantske aktivnosti (259), izgradnja stambenih i nestambenih zgrada (192), restorani (179) i drumski prevoz tereta (125). To su djelatnosti za koje je i lani bilo najviše registrovanih privrednih kompanija.

Brza hrana i kafići
Kada je riječ o preduzetnicima, u ovoj godini najviše je novoosnovanih restorana i pokretnih ugostiteljskih objekata, čak 1.397. Slijede kafići, 1.337, pa trgovina na malo u nespecijalizovanim prodavnicama, pretežno hranom, pićima i duvanom (866). „Za petama“ su im taksisti (822) i frizerski i kozmetički saloni (749). Novosti

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!