Capital.ba

U Srbiji 490 000 siromašnih

29.11.2007. / 15:44

BEOGRAD, U Srbiji trenutno ima 490 000 siromašnih građana ili 6,6 odsto stanovnika, dok je u proteklih šest godina siromaštvo prepolovljeno zahvaljujući sprovođenju Strategije za smanjenje siromaštva – rekao je potpredsjednik Vlade Srbije Božidar Đelić.

Otvarajući u Beogradu Treću nacionalnu konferenciju o smanjenju siromaštva, on je naveo da 6,6 odsto građana Srbije mjesečno troši iznos manji od apsolutne linije siromaštva, koja iznosi 8.883 dinara mjesečno /sto evra/.

Iz Đelićevog kabineta je saopšteno da su na skupu o smanjenju siromaštva prezentovani premiliminarni podaci Zavoda za statistiku o siromaštvu u Srbiji za 2007. godinu, prema kojima siromaštvo najviše pogađa djecu i stare osobe.

Prema tim podacima, stanovništvo Srbije koje ne živi u gradskim područjima dva i po puta je siromašnije u odnosu na stanovništvo koje živi u gradovima, a za 50 odsto više u odnosu na prosjek cijele populacije.

Region sa najvećim udjelom siromašnih je centralna Srbija, gdje oko 8,4 odsto osoba spadaju u kategoriju siromašnih.

Najčešće kategorije siromašnih u ovoj godini su neobrazovano stanovništvo (bez, ili samo sa osnovnom školom), djeca do 13 godina starosti, domaćinstva sa šest i više članova, staračka domaćinstva, domaćinstva koja žive izvan gradskog područja.

Posmatrano prema godinama starosti, posebno se izdvajaju djeca do 13 godina i stariji od 65 godina.

Siromašno je 8,9 odsto djece do 13 godina i 9,5 odsto starog stanovništva, ali djeca do 13 godina čine najbrojniju starosnu grupu među siromašnima /24,1 odsto/, iako je njihovo učešće u opštoj populaciji značajno manje /12,7 odsto/.

Osnovni uzrok siromaštva je nezaposlenost, u najvećoj mjeri uzrokovana niskom obrazovnom strukturom radno aktivnih članova domaćinstava.

Na smanjenje siromaštva najviše bi uticalo povećanje stope zaposlenosti i nivoa obrazovanja nosioca domaćinstva, stoji u saopštenju.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!