Capital.ba

U smart telefonima lozinke čuva 30 odsto korisnika

10.08.2012. / 7:30

MOSKVA, Oko 30 odsto korisnika smart telefona čuva povjerljive informacije, između ostalog i lozinke za profile na društvenim mrežama i drugim onlajn uslugama na tim uređajima.

Prema rezultatima istraživanja koje je za kompaniju Kasperski Lab sprovela ruska kompanija za istraživanje tržišta OplusK, u kome je učestvovalo 11.000 ispitanika širom svijeta, otkriveni su i neki drugi trendovi prilikom korišćenja smart telefona i tableta.
Najčešći tipovi informacija koji se čuvaju u smart telefonima su adresar i SMS arhiva. Oko 50 odsto vlasnika smart telefona koristi mobilne uređaje za čuvanje ličnih fotografija i video zapisa. Petina ispitanika čuva osjetljive informacije, kao što su brojevi kreditnih kartica ili detalje i šifre bankovnih računa, u svojim telefonima, a kada su tableti u pitanju ova cifra je još veća – 28 odsto. To pokazuje da su tableti korišćeni više kao tradicionalni računari, nego smart telefoni.

Mobilni uređaji su često korišćeni kao platforma za igranje – 52 odsto vlasnika ajPeda i 51 odsto vlasnika ostalih tableta instalira onlajn igrice na svojim uređajima. Ovo otprilike odgovara procentu ljudi koji koriste igrice među vlasnicima modernih smart telefona, osim za Blekberi – samo 34 odsto koristi ovu platformu za online igrice.
Tableti su veoma popularni za skladištenje e-knjiga – 47 odsto ispitanika koriste ove uređaje za čitanje knjiga, 45 odsto vlasnika smart telefona i tableta čuva i-mejlove na svojim mobilnim uređajima, dok 35 odsto tableta se koristi za poslovnu korespodenciju.
Istraživanje pokazuje da većina korisnika ne vidi veliku razliku između tradicionalnog desktop računara i mobilnog uređaja.
Oni često obavljaju poslove od vitalnog značaja – uključujući pristup bankovnim računima ili onlajn plaćanje – na bilo kojem uređaju koji im je u tom momentu pri ruci. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!