Capital.ba

U ratama viši kurs

05.08.2013. / 7:00

eko-krediti_620x0BEOGRAD, Korisnici kredita koji bankama svoje rate plaćaju po višem kursu evra, imaju dodatni trošak koji za godinu dana u prosjeku dostigne od šest do devet hiljada dinara! Nažalost, iako Zakon o zaštiti korisnika finansijskih usluga predviđa da se rate obračunavaju isključivo po srednjem kursu NBS na određeni dan, to ne važi za ugovore o kreditima sklopljenim prije 5. decembra 2011. godine.

Obračunavajući rate po višem, prodajnom kursu, bankari tako klijentu na svaki evro uzmu uglavnom od dva do tri dinara. Na sto evra, to je 300 dinara, a na prosječnu ratu za stambeni kredit, od 250 evra, to je od 500 do 750 dinara više svakog mjeseca. Godišnje tako, ovi dužnici, samo po osnovu kursne razlike, bankama daju od šest do devet hiljada dinara!

– Banke koje obračunavaju iznos mjesečnih rata po svom prodajnom kursu za evro, ne krše Zakon o zaštiti korisnika finansijskih usluga ukoliko je to predviđeno ugovorom o kreditu koji su zaključile sa klijentom prije početka primjene ovog zakona – rečeno je „Novostima“ u Narodnoj banci Srbije.

Naime, donošenjem Zakona o zaštiti korisnika finansijskih usluga, koji je počeo da se primjenjuje 5. decembra 2011. godine, propisana je obaveza banke da pri odobravanju kredita indeksiranog u stranoj valuti primjenjuje zvanični srednji kurs koji se primijenjuje i pri otplati kredita.

– Ova odredba ima pravno dejstvo tek od početka primjene Zakona i obračun rata po srednjem kursu važi za ugovore zaključene poslije dana početka njegove primjene – objašnjavaju u NBS. – To znači da se odredbe ugovora, koji su zaključeni prije početaka primjene Zakona, a koje se odnose na kurs po kome se vrši otplata kredita, primijenjuju na način kako su i ugovorene.

Ipak, korisnici kredita i u tom slučaju imaju mogućnost da bar pokušaju da smanje svoje rate za razliku između prodajnog i srednjeg kursa za evro.

– Korisnici mogu pismenim putem da se obrate banci sa zahtjevom da se za obračun mjesečne obaveze po kreditu umjesto ugovorenog prodajnog kursa ubuduće primijenjuje zvanični srednji kurs – ukazuju u NBS. – Ukoliko obe strane, i korisnik i banka, po ovom pitanju postignu saglasnost, potrebno je sačiniti aneks ugovora o kreditu.

I advokat Dragan Palibrk objašnjava za „Novosti“ zašto banke ipak ne krše zakon primenjujući viši, prodajni kurs evra pri obračunu rata.

– Ako je ugovorom predviđeno da će banka da obračunava rate po višem, prodajnom kursu, i ako je taj ugovor zaključen prije početka primjene zakona kojim se to zabranjuje, banke su ipak zaštićene – objašnjava Palibrk. – Ugovor, koji su sporazumnom voljom potpisale dvije strane, u ovom slučaju, ima jaču snagu od zakona. Naravno, pod uslovom da ugovor nije protivan opštem javnom interesu.

Zaštita korisnika
– Svi korisnici finansijskih usluga treba prvo da se pismenim putem, odnosno prigovorom, obrate banci sa kojom su u ugovornom odnosu i da pokušaju da razriješe problem s kojim su suočeni – objašnjavaju u Narodnoj banci Srbije. – Ukoliko u roku od 30 dana ne dobiju odgovor, ili pak ne budu zadovoljni odgovorom, korisnici se mogu obratiti Narodnoj banci Srbije, Centru za zaštitu i edukaciju korisnika finansijskih usluga i to pismenim putem na mejl [email protected] ili na adresu Narodna banka Srbije, Nemanjina 17. Novosti

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!