Capital.ba

U porastu izvoz grafičke i papirne industrije BiH

25.11.2020. / 9:00

SARAJEVO – Izvoz grafičke i papirne industrije za devet mjeseci 2020. godine iznosio je 213.821.219 KM ili 0,5% više nego u istom periodu 2019. godine, rečeno je na sastanku Odbora Asocijacije grafičke i papirne industrije koji je doržan 20. novembra.

FOTO: Pixabay

U okviru navedenog izvoza, papirna industrija je ostvarila izvoz od 171.680.282 KM ili 5,1% više nego u istom periodu 2019, dok je grafičkih proizvoda izvezeno u vrijednosti od 35.267.646 KM ili 11,4% manje nego za devet mjeseca 2019. godine.

Iz navedenih podataka se vidjelo da su porast izvoza proizvoda papirne industrije ostvarili: kraft papir nepremazni, papir, karton i celulozna vata, cigaret papir, etikete svih vrsta, ručno rađeni papir i karton i toaletni papir. Pad izvoza papirne industrije ostvarili su: nepremazni papir i karton, premazani papir sa jedne strane, papir i karton valoviti, ostali papir i karton i celulozna vata, registri, kutije,vreće i vrećice. Reciklirani papir i celuloza imali su pad izvoza od 28,9%“, navodi se u informaciji Vanjskotrgovinske komore BiH.

U okviru grafičke industrije porast izvoza ostvarili su samo ostali štampani materijali, dok su drugi proizvodi imali pad izvoza.

Za devet mjeseci 2020. godine ukupan uvoz grafičke i papirne industrije iznosio je 309.887.077 KM ili 10,6% manje nego u istom periodu 2019. čime trend smanjenja uvoza raste od početka pandemije.

Analizirajući uvoz proizvoda po grupama, celuloza i reciklirajući papir su imali najveći pad uvoza (21,7%). Proizvodnja i prerada papira, čiji je uvoz iznosio 244.434.087 KM, ostvarila je pad od 9,9% u odnosu na isti period 2019. godine. Najviše je smanjen uvoz: novinskog papira, nepremaznih papira i kartona, zidnih tapeta, složenih papira i kartona, valovitih papira i kartona i karbon papira. Uvoz proizvoda grafičke industrije iznosio je 36.760.235 KM ili 4,8% manje nego u istom periodu 2019.godine.

Na sastanku je također obavljena rasprava oko primjene preferencijalnog tretmana domaćeg u postupcima javnih nabavki na proizvode grafičke industrije, obzirom da se većina materijala za potrebe grafičke industrije uvozi i kod nekih proizvoda teško je ostvariti potrebnih 51% domaćeg porijekla, navodi se u informaciji VTK BiH.      Indikator.ba

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!