Capital.ba

U planu donošenje zakona o podsticajima

04.09.2014. / 10:57

poljoprivredaBANJALUKA, Republiku Srpsku u narednom periodu očekuje donošenje zakona o podsticajima kojim će biti precizirano koja proizvodnja će biti intenzivnije podržana, što će proizvođaču olakšati planiranje proizvodnje, izjavio je pomoćnik ministra u Resoru za pružanje stručnih usluga u poljoprivredi Boris Pašalić.

“Imali smo samo pravilnik koji se donosi jednom godišnje. Teško je da proizvođač planira proizvodnju za narednih pet godina, jer ne zna šta će biti podržano, zna samo šta će biti podržano te godine. Zakon će dati širi pravac”, rekao je Pašalić.

On je dodao da je u planu i donošenje strategije razvoja poljoprivrede za naredni period kojim će biti usmjerena agrarna politika.

Kada je riječ o povrtarstvu, u 2014. godini očekuju se prosječni prinosi povrtarskih kultura, a ukupna vrijednost proizvodnje procjenjuje se na 130 miliona KM. Ukupni gubitak vrijednosti proizvodnje po osnovu gubitka proljećnih zasada u poplavljenom području iznosi blizu 40 miliona KM.

U Srpskoj se trenutno najviše proizvodi krompir, na više od 12.000 hektara, a vrijednost te proizvodnje iznosi oko 90 miliona KM.

“Mnogo smo krompira izvozili u Hrvatsku, Rumuniju i Bugarsku, međutim, danas ne možemo zbog određenih ograničenja. Vode se određene aktivnosti da se proizvođači krompira upišu u fitoregistar, jer je to uslov EU da naš proizvod može da izađe na evropsko tržište. Trenutno krompir izvozimo u zemlje koje nisu članice EU, u Norvešku i plasiramo ga na svoje tržište”, napomenuo je Pašalić.

Osim krompira, povrtari iz Srpske uzgajaju i paradajz, papriku, krastavac, luk, cveklu, mrkvu i ostale kulture.

Kada je riječ o voćarskoj proizvodnji, ukupna vrijednost te proizvodnje procjenjuje se na 167 miliona KM. Direktni gubici, usljed nepovoljnih vremenskih prilika i grada, kreću se oko 20 miliona KM.

Pašalić je naveo da se trećina agrarnog budžeta za podsticaje, koji iznosi 60 miliona KM, izdvaja za proizvodnju mlijeka, te napomenuo da su posljednjih godina samo Češka i Republika Srpska održale ovu proizvodnju, dok ostale zemlje bilježe pad. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!