Capital.ba

U Njemačkoj odobreno stvaranje “loše banke”

05.07.2009. / 8:30

banke-12BERLIN, U Njemačkoj će, odlukom Bundestaga (donjeg doma parlamenta), biti stvorena takozvana “loša banka” u koju će komercijalne banke moći da prebace dio svojih loših kredita koji će u njoj ostati dotle dok vlada ne bude odlučila šta sa njima da radi.
   Cilj formiranja te “loše banke”, kako je predočeno  u njemačkom parlamentu, jeste da se pomogne komercijalnim bankama da izađu iz finansijske krize tako što će imati mogućnost da se oslobode loših kredita koji će preći na tu novu banku.
   Takozvana toksična aktiva, kako se često govori za loše kredite koji su premašili obim od “mnogo milijardi evra”, blokira kreditno tržište i sprečava brži oporavak privrede, ističu stručnjaci.
    Parlamentarne stranke vladajuće koalicije u Njemačkoj su se protekle sedmice dogovorile o izmjenama uslova tog plana, kako bi banke uopšte bile spremne da se u to uključe.
   Za toksičnu aktivu je tipično da potiče iz kontraverznih finansijskih instrumenata koji su često uzrok sadašnje finansijske krize koja, pak, ima korjene u rizičnom dijelu hipotekarnog tržišta u SAD, s obzirom na povezanost finansijskih tržišta, ali je sada već okružila praktično cijeli svijet, ukazuju svjetske agencije.
   Njemački ministar finansija Per Štajnbrik je izjavio da njemačke banke moraju da izbjegnu uništavajuću spiralu otpisa.
   Sa svakim takvim nepovoljnim korakom bankama je potrebno još izvora kapitala, a to je neizmjerno opasno, upozorio je Štanjbrik u Bundestagu ukazujući da postoje dva razloga za to.
   “Ili ćete jednog dana imati tako malo kapitala da će vam pretiti insolventnost, a još veći problem je što se taj kapital, koji se upotrebljava zbog daljeg obezvređivanja aktive, već ne može iskoristiti za ono što je Njemačkoj hitno potrebno – a to je novi biznis”, objasnio je ministar finansija.
   Model “loše banke” u njemačkim uslovima pretpostavlja da će banke moći da toksičnu aktivu izvedu iz bilansa i prevedu ga u fond za posebne namjene. Upravo se o tom fondu govori kao o “lošoj banci”.
   Pri tome će, međutim, najprije morati da bude sprovedena nezavisna procjena te loše aktive i izračunata njena knjigovodstvena vrijednost.
   Prvobitno se pretpostavljalo da će se za potrebe obračuna uzimati u obzir cijene koje su važile 31. marta ove godine, ali su se eksperti koalicionih stranaka složili da se za te namjene  odredi 30. jun prošle godine.
   Tačan datum je važan zbog toga što su u odgovarajućoj situaciji na tržištu bile druge cijene aktive koje će sada imati ključnu ulogu pri vrednovanju loših kredita, ukazuju eksperti.
   Između ta dva datuma se, naime, desio ključni događaj, pad američke investicione banke “Liman Braders”. Do tog doba, kako je objašnjeno, finansijsko tržište je bilo u potpuno drugačijoj situaciji i glavne cijene za mnoge aktive su bile više.
   Kolaps te gigantske američke banke je na tržište donio haos i produbio je finansijsku krizu, tako da će njemačke banke pri vrednovanju loše aktive koristiti više cijene, navela je ČTK.
   Niko ne može da isključi da bankarski sektor, iz nekih razloga, u narednim mjesecima, ima još problema, upozorio je Štajnbrik.
   Gornji dom njemačkog parlamenta će o ovom prijedlogu glasati za otprilike jednu sedmicu,  tako da postoji mogućnost da će ova mjera o formiranju “loše banke”, biti usvojena još prije ljetnje pauze u radu parlamenta.
    Njemački Bundestag usvojio je juče, velikom većinom glasova i zakon kojim se pojačava kontrola nad radom finansijskih institucija, prema standardima Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD).
   Zakon, koji je parlamentu na usvajanje uputila vlada kancelarke Angele Merkel, obuhvata mehanizme za brzu i uspješnu primjenu mjera ukoliko se pojave problemi u domaćim bankama i drugim finansijskim organizacijama, prenose njemački mediji.
   Prema odredbama novog zakona, njemačka Federalna uprava za finansijski nadzor (BaFin) imaće, izmedju ostalog, pravo da od domaćih finansijskih institucija zahtjeva povećanje njihovog ukupnog kapitala i likvidnih sredstava.

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!