Capital.ba

U Hrvatskoj od hiljadu ispitanika, 14 odsto optimista

20.08.2012. / 14:00

ZAGREB, U Hrvatskoj samo 14 odsto od hiljadu ispitanika smatra da će država u narednih godinu dana izaći iz krize, a 18 odsto ne osjeća posljedice krize, podaci su istraživanja kompanije GFK koje je obavljeno u julu.

Više od četiri petine ispitanika /84 odsto/ i dalje je zabrinuto zbog krize za koju smatraju da će u Hrvatskoj trajati još najmanje tri godine ili čak više od toga, a najviše ih pogađa ekonomska/privredna nestabilnost /oko dvije trećine/, te stopa nezaposlenosti /skoro polovinu/.

Najviše pesimista – 71 odsto je u Slavoniji, Lici /Kordunu/ Banovini, a najmanje u Zagrebu i okolini – 48 odsto.

Dok u oko 18 odsto domaćinstava ispitanici navode da ne osjećaju posljedice krize, kod ostalih se posljedice najviše odnose na smanjene troškove za sve oblike razonode – 56 odsto, zatim odmah dolazi odjeća i obuća – 55 odsto, te niži troškovi za hranu i ličnu higijenu – 31 odsto.

Oko 28 odsto ispitanih domaćinstava ocjenjuje da ima negativne posljedice zbog smanjenja plate ili kašnjenja isplate plata kod nekog od ukućana. Otkaz na poslu /barem jednog člana domaćinstva/ ozbiljno pogađa gotovo deset odsto domaćinstava, a u četiri odsto njih ne mogu više otplaćivati kredite.

Sada se gotovo 50 odsto građana boji da će dalje rasti mogućnost gubitka posla ili će se još teže naći posao, odnosno, 80 odsto građana se slaže s tvrdnjom da će nezaposlenost i dalje rasti, prenose hrvatski mediji.

Trenutnom finansijskom situacijom zadovoljno je 20 odsto građana, dok je izrazito nezadovoljnih čak 56 odsto.

Razmišljajući o sljedećih godinu dana, područje koje najviše zabrinjava građane u Hrvatskoj je ekonomska/privredna nestabilnost – 63 odsto, na drugom mjestu je gubitak posla/povećanje stope nezaposlenosti – 47 odsto.

Građani brinu i o smanjenju životnog standarda – 38 odsto, neefikasnoj vladi – 28 odsto, inflaciji – 36 odsto, sektoru javnog zdravstva – 17 odsto, kriminalu i korupciji – 15 odsto, spoljnom dugu Hrvatske – devet odsto.

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!