Capital.ba

U godišnji odmor da uđe i vikend

18.02.2013. / 7:20

godisnjiZAGREB,  Hrvatski poslodavci i sindikati daleko su od dogovora o izmjenama Zakona o radu. Poslodavci žele da Zakon učine fleksibilnijim i sebi olakšaju poslovanje.

Prva runda pregovora brzo je donijela rezultate – postignut je dogovor oko rada na određeno vrijeme, prekovremenih sati i otkaza za vrijeme probnog rada.

Međutim, slijedi druga runda pregovora koja otvara teme poput ukidanja plaćene pauze ili smanjivanja otpremnina, što je i jednu i drugu stranu u socijalnom dijalogu “otjeralo u duboke rovove“.

Koliki jaz dijeli predstavnike kapitala od radničkih vođa vidi se i po tome što pojam “fleksibilizacije“ tumače suprotno.

“Govori se o nekakvoj fleks sigurnosti. A radi se samo o tome da poslodavci žele lakše da otpuštaju, ne da bi zaposlili novog radnika već da bi zamijenili onog koji ima ugovor na neodređeno vrijeme“, ocjenjuje Mladen Novosel, predsjednik Saveza samostalnih sindikata Hrvatske (SSSH).

Ivan Miloloža, član Hrvatske organizacije poslodavaca (HUP) takav sindikalni stav naziva “glupošću“.

“Mi samo želimo da zavisno od privrednih okolnosti možemo lakše da zaposlimo i otpustimo ljude. Recimo meni sad u fabrici treba hitno 10 novih radnika na 45 dana. Kad istekne taj rok, oni bi otišli, a stalno zaposleni bi i dalje radili“, objašnjava Miloloža.

On je uvjeren kako bi broj nezaposlenih bio mnogo manji od trenutnih 370.000 da je Zakon o radu već fleksibilniji.

Mioloža je potvrdio kako će poslodavci u nastavku pregovora insistirati na svojim starim zahtjevima: ukidanju plaćene pauze, da otkazni rok traje i za vrijeme bolovanja, da se u godišnji odmor uključe subota i nedjelja, kao i praznici, da se smanji teret otpremnina…

“Nigdje u EU se ne plaća pauza. Isto tako u Evropi se godišnji odmor broji na nedjelje, a ne na dane. A dobro znamo da se nedjelja ne završava u petak. Ne tražimo ovo kako bi zakinuli radnike. Pa ja sam dijete radnika! Borimo se protiv neradnika“, ističe Miloloža.

S druge strane, Novosel poručuje kako sindikati neće pristati ni na kakvo rezanje prava iz Zakona o radu po bilo kom osnovu.

“Možemo da razgovaramo o boljem sprovođenju zakona, drugačijim oblicima, ali nikako o stvarima poput neplaćanju pauze ili smanjivanja prava na otkazni rok. Ne mogu se zbog pojedinaca koji zloupotrebljavaju bolovanje kazniti svi ostali. Tu je sistem kontrola koji to treba da riješi“, smatra Novosel.

Očigledno je da će poslodavci i sindikalci teško da postignu dogovor i da će konačnu odluku morati da donese Ministarstvo rada i penzijskog sistema. Ministarstvo se takođe zalaže za fleksibilizaciju Zakona o radu, ali na tu temu još nije dalo nikakve službene prijedloge.   tportal.hr

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!