Capital.ba

U FBiH veći uvoz nego izvoz poljoprivredno-prehrambenih prozivoda

05.05.2014. / 20:03

poljoprivredaSARAJEVO, Federacija BiH prošle godine imala je višestruko veći uvoz nego izvoz poljoprivredno-prehrambenih proizvoda, bruto plata u prehrambenoj industriji manja je za tri odsto nego 2012, a broj zaposlenih veći je za 4,6 odsto, navodi se u informaciji Ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva.

U informaciji o stanju u prehrambenoj industriji u FBiH u 2013. godini ističe se da su prošle godine izvezeni poljoprivredno-prehrambeni proizvodi u vrijednosti 273.537.356 KM, a uvezeno je u iznosu od 1.645.821.958 KM.

Uvoz poljoprivredno-prehrambenih proizvoda u BiH 2013. iznosio je 2.726.049.666 KM, od čega je 60 odsto uvoz u FBiH, a BiH je ostvarila izvoz od 685.566.656 KM, od čega je 40 odsto iz FBiH.

U informaciji, koju je Vlada danas usvojila, navodi se da u FBiH još nema proizvodnje šećera, biljnog jestivog ulja, etil-alkohola, kvasca i slada, da je iskorištenost kapaciteta u prehrambenoj industriji u prosjeku ispod 50 odsto.

Porast proizvodnje zabilježen je kod sušenog svinjskog mesa za 75 odsto u odnosu na 2012. godinu, a potom u proizvodnji pilećeg mesa, pašteta, prerađevina od purećeg mesa i gotovih jela na bazi mesa, saopšteno je iz federalne Vlade.

Proizvodnja mlijeka i proizvoda na bazi mlijeka smanjena je u 2013. godini za sedam miliona kilograma. Povećana je proizvodnja obranog mlijeka, mlijeka u prahu i sireva, a pržene kafe za 115 odsto.

Zabilježen je rast proizvodnje alkoholnih pića, a enormno je povećana proizvodnja rezanog duvana.

Bruto plata u oblasti proizvodnje prehrambenih proizvoda u 2013. godini iznosila je 768 KM, u proizvodnji pića 1.305 KM i u odnosu na 2012. godinu manja je za 5,6 odsto, a u duvanskoj proizvodnji 2.133 KM, što je u odnosu na 2012. godinu više za 18,2 odsto.

Vlada FBiH obavezala je Ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva da nastavi s podsticajima prehrambenoj industriji.

Na današnjoj sjednici usvojena je i informacija o implementaciji Programa deminiranja za 2013. godinu u kojoj je istaknuto da je plan prebačen za 38 odsto, da su tretirana 593.432 metra kvadratna sumnjive površine.

Pronađene su i uništene 122 protivpješadijske i protivtenkovske mine, te još 138 komada različitih neeksplodiranih ubojnih sredstava, a deminirana 53 građevinska objekta.

Izbor i realizacija prioriteta deminiranja doprinos je smanjenju sumnjive površine i smanjenju broja neeksplodiranih ubojnih sredstava na području FBiH, čime su stvoreni preduslovi za povratak izbjeglih i prognanih i ujedno ostvarivani ciljevi Strategije protivminskih akcija u BiH do 2019. godine. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!