Capital.ba

U devet mjeseci iz inostranstva stiglo dvije milijarde i 77 miliona KM

27.01.2020. / 11:36

SARAJEVO, Novčane doznake iz inostranstva u BiH u devet mjeseci prošle godine iznosile su oko dvije milijarde i 77 miliona KM, što je za 2,82 odsto više nego u istom periodu 2018. godine, kada su novčane doznake iznosile oko dvije milijarde i 20 miliona KM, rečeno je Srni iz Centralne banke BiH.

trezorski zapisi

Iz Centralne banke navode da posljednjih godina novčane doznake iznose oko osam odsto bruto domaćeg proizvoda /BDP/.

“Svakako da novi val ekonomske emigracije u posljednjim godinama doprinosi novčanim doznakama prema BiH, s obzirom na to da oni još imaju bliske socijalne veze sa rodbinom u domovini”, ističu iz Centralne banke.

Ekonomski analitičar Igor Gavran izjavio je Srni da je rastući trend novčanih doznaka u BiH dobar indikator rastućeg broja iseljenika, ali i lošijih uslova života, te sve većih potreba za novcem domaćeg stanovništva kojima su ove doznake potrebne.

“Veličina učešća ovih doznaka u BDP-u opet govori i o njihovoj visokoj vrijednosti, ali i o niskom BDP-u, odnosno nerazvijenoj privredi i nedovoljnoj ekonomskoj aktivnosti u BiH koje ga generišu”, pojasnio je Gavran.

On je istakao da se dobar dio domaće privrede održava u životu zahvaljujući doznakama jer one omogućavaju domađu potrošnju iznad realnih domaćih potencijala i potrošačke moći kakva bi bila bez inostranih priliva.

Prema riječima Gavrana, i u narednom periodu u BiH se može očekivati dalji rast vrijednosti doznaka iz inostranstva, s obzirom na trendove iseljavanja i odsustvo suštinskih pomaka u ekonomskom razvoju zemlje.

“Ako ova situacija potraje duže vremena i iseljavanje dalje eskalira, doći ćemo u situaciju da vrijednost doznaka pada jer će se iseljavanjem cijelih porodica i izumiranjem starije populacije, za koju se naša dijaspora brine, na ovaj način nestati i mogući primaoci doznaka”, zaključio je Gavran.

Novčane doznake iz inostranstva u BiH 2016. godine iznosile su skoro 2,44 milijarde KM, 2017. godine 2,64 milijarde KM, a 2018. godine skoro 2,7 milijardi KM.

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!