Capital.ba

U biznisu još 14.000 radnji

22.07.2014. / 9:42

slikaBEOGRAD, Za prvih šest mjeseci ove godine u Srbiji osnovano je 13.919 preduzetničkih radnji, dok je 8.846 privatnika zatvorilo svoje male biznise.

U odnosu na 2013. godinu, osnovano je 5.000 radnji manje, ali je i skoro upola manje “obrisanih” iz registra. Ovo bi bio dobar znak da nema činjenice na koju ukazuju u Agenciji za privredne registre, da ove radnje osnivaju najčešće isti ljudi. Restorani, kafići, radnje mješovite robe i frizerski saloni prednjače po broju osnovanih svake godine, ali se isto tako najčešće i zatvaraju.

– Obim broja preduzetnika se ne povećava posljednjih nekoliko godina – objašnjavaju u APR.
– Jednostavna procedura osnivanja im omogućava da kada im propadne jedan posao, na određenoj lokaciji, zatvaraju radnju i počnu na nekom drugom mjestu. Ukupan broj preduzetničkih radnji se zato uvjek vrti oko istog broja. Oni nemaju veliki kapital, a posluju u okviru 10 djelatnosti, koje su uglavnom uslužne.
Od januara do kraja juna otvoreno je 2.169 restorana, kafića i pokretnih ugostiteljskih objekata, a zatvoreno je 936 ovakvih lokala. Otvaranje malih radnji mješovite robe, takođe je jedan od omiljenih i vjerovatno najisplativijih malih biznisa, u kojem se od početka godine okušalo 750 preduzetnika, dok su ključ u bravu stavila 544 vlasnika dućana.
I frizerski saloni spadaju u oblike preduzetništva za koje se početnici u biznisu najčešće odlučuju. Osnovni razlog je što im nisu neophodna velika ulaganja.
– U privatnom poslu ima mnogo više obaveza, ali može više i da se zaradi – kaže Danijela Vlahović, vlasnica salona “Bitange i princeze“ u Novom Sadu. – Frizerke koje rade za gazdu dobijaju oko 30 odsto od pazara i mnoge za mjesec ne mogu da zarade više od 15.000 dinara. Od kada imam svoj salon, prvih 15 dana radim za račune, a sve preko toga je moje. Koleginica i ja radimo šest godina i uigrani smo tim.
Naša sagovornica napominje da je za pokretanje ovog posla neophodno oko 3.000 evra, s tim što ima ljudi koji potroše i nekoliko puta više novca, ali to naravno znači da i cijene njihovih usluga moraju biti znatno više da bi vratili uloženo. Vlahovićeva napominje i da je konkurencija u ovom biznisu izuzetno velika, pa se kvalitetom i cijenama frizeri “bore“ za mušterije.
Konsultanti 
Među top deset preduzetničkih radnji u prvih šest mjeseci ove godine, ali i lani su konsultantske aktivnosti u vezi sa poslovanjem i ostalim upravljanjem. Prošle godine ih je otvoreno ukupno 515, a od janura ove godine već 419. Agencije za konsultantske usluge se mnogo češće osnivaju nego što se zatvaraju, jer ih među brisanim iz registra nema među prvih deset. Novosti

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!