Capital.ba

U BiH rastu samo cijene i nezaposlenost

26.11.2012. / 8:56

BANJALUKA, Negativni trendovi u privredi BiH i dalje se nastavljaju, pa je tako u septembru došlo do povećanja nezaposlenosti i cijena, dok je u većini oblasti zabilježen pad aktivnosti.

Navodi se to u informaciji o kretanju makroekonomskih pokazatelja BiH za devet mjeseci ove godine koju je uradila Direkcija za ekonomsko planiranje (DEP) BiH.
U informaciji se dodaje da se smanjenje ekonomske aktivnosti u prvom polugodištu manifestovalo u većini dominantnih djelatnosti, kao što su industrijska proizvodnja, građevinarstvo, željeznički saobraćaj, dok su maloprodaja i finansijske usluge zabilježile veoma nizak rast.
– Situacija ni u trećem tromjesečju nije znatno promijenjena. Blagim smanjenjem vrijednosti robnog izvoza u trećem kvartalu praćenog stagnacijom uvoza smanjena je pokrivenost uvoza izvozom sa 52,8 odsto u prvih šest, na 51,9 odsto poslije devet mjeseci 2012. godine. Godišnji pad industrijske proizvodnje je nastavljen i u trećem tromjesečju, mada nešto nižim intenzitetom u odnosu na prvo polugodište. Devetomjesečni rast trgovine na malo od pet odsto je neznatno niži u odnosu na polugodište, čime je nastavljen skroman realni rast ove djelatnosti – navodi se u informaciji.
Ističe se da je građevinarstvo u predizbornom periodu zabilježilo određeni rast, čime je barem privremeno zaustavljeno smanjenje vrijednosti izvršenih građevinskih radova iz prvog polugodišta.
Dodaje se da je ukupna radna snaga nastavila da se uvećava zahvaljujući rastu broja nezaposlenih lica u BiH.
– U septembru 2012. godine broj nezaposlenih lica u BiH je veći za tri odsto u odnosu na isti mjesec 2011. godine. Kraj sezonskog zapošljavanja samo je jedan od razloga koji je doprinio intenziviranju rasta broja nezaposlenih – ističe se u informaciji DEP-a i dodaje da je, paralelno sa ovim, broj zaposlenih lica u BiH u avgustu smanjen za 0,4 odsto.
– Najznačajnije smanjenje broja zaposlenih je u privatnom sektoru. Najviše otpuštenih lica u avgustu je u oblastima građevinarstva, trgovine na veliko i malo, prerađivačkoj industriji, te saobraćaju, skladištenju i vezama. Time je administrativna stopa nezaposlenosti u BiH u avgustu uvećana i iznosi 44,3 odsto – ističe se u informaciji.
U BiH je u avgustu zabilježen skroman rast prosječne neto plate od svega jedan odsto u poređenju sa istim mjesecom 2011. godine. U avgustu ove godine prosječna plata iznosila je 830 KM.
– Istovremeno, cijene su nastavile da se uvećavaju. Cijene su u septembru u BiH povećane u kategorijama saobraćaja za 6,3 odsto, i hrane i bezalkoholnih pića za 2,3 odsto. Od ostalih kategorija koje su doprinijele rastu cijena u BiH, izdvajaju se alkohol i duvan koji su poskupjeli za 10,1 odsto, te stanovanje, snabdijevanje vodom, električna energija, gas i drugi energenti koji su poskupjeli za 1,2 odsto – ističe se u informaciji.

Devizne rezerve
U informaciji Direkcije navodi se da su na kraju septembra ukupne devizne rezerve prvi put u ovoj godini zabilježile povećanje na godišnjem nivou.
– Devizne rezerve dostigle su nivo od oko 6,3 milijarde KM i povećane su za skromnih 0,8 odsto u odnosu na isti period prethodne godine. Struktura deviznih rezervi nije se mijenjala u odnosu na ranije mjesece, odnosno investicije u hartije od vrijednosti i dalje se povećavaju na račun smanjenja depozita kod inostranih banaka – ističe se u informaciji. Glas Srpske

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!