Capital.ba

U BiH potreban niži PDV za hranu

18.08.2012. / 10:06

BANJALUKA, Nakon što su vlade Hrvatske i Srbije ponovo počele da razmatraju mogućnost uvođenja poreskih olakšica na prehrambene proizvode, domaći ekonomski stručnjaci smatraju da bi i u BiH na dnevnom redu trebalo da se nađe uvođenje niže stope PDV-a za hranu, lijekove i udžbenike.

Oni se slažu da je BiH, kao tranziciona zemlja s visokim stepenom socijalne raslojenosti, još od uvođenja sistema indirektnog oporezivanja trebalo da ima diferencijalnu stopu PDV-a, ali da je nije kasno ni sada uvesti.
Fikret Čaušević, ekonomski stručnjak, pozitivnim je ocijenio poteze regionalnih vlada za uvođenje diferencijalnih stopa PDV-a i istakao da je jedinstvena stopa PDV-a nepravična za siromašne države i zemlje koje su na granici siromaštva.
“Uvođenje diferencirane stope PDV-a trebalo bi da bude jedan sasvm logičan korak. Nema nikakve sumnje da su namirnice koje su procentualno najviše zastupljene u strukturi potrošnje najsiromašnijih slojeva stanovništva trebalo od početka da imaju niži PDV. Ovdje podrazumijevam da bi niža stopa trebalo da važi i za usluge režija i udžbenike”, rekao je Čaušević.
On je dodao da je zajedno sa smanjenjem PDV-a prije tri godine trebalo uvesti dodatne akcize na luksuznu robu u BiH.
Čaušević je protiv teze EU i značajnog dijela političara u BiH, koji u korist jedinstvene stope PDV-a ističu da bi njegova dvostruka stopa zahtijevala znatno veću poresku administraciju.
Prema njegovim riječima, bolje je da imamo i veću poresku administraciju, a manje socijalno raslojavanje.
Zoran Pavlović, ekonomski stručnjak, dijeli mišljenje da je BiH neophodno uvođenje dvije stope PDV-a.
“Obrazloženja političara protiv uvođenja difrencijalne stope PDV-a sa tezom da ona omogućava zloupotrebe nikako ne mogu da stoje. Oni takvim pričama samo potvrđuju koliko su državni sistemi kontrole neefikasni”, smatra on.
Priča o potrebi uvođenja difrencijalne stope PDV-a je u posljednjih nekoliko dana dobila na aktuelnosti, jer je Vlada Hrvatske na inicijativu sindikata započela rad na novoj analizi, koja bi mogla dovesti do smanjenja PDV-a na hranu, dok je Vlada Srbije u okviru najave svog novog paketa za povećanje PDV-a izostavila hranu, ostavivši njenu stopu na ranijih osam odsto.
BiH od početka 2006. godine ima jedinstvenu stopu PDV-a od 17 odsto. U Hrvatskoj PDV iznosi 25 odsto, i on je među najvećima u Evropi.
PDV na hranu u Italiji je četiri odsto, u Sloveniji 8,5 odsto, u Austriji deset i Mađarskoj 18 odsto, pa su prehrambeni artikli na tim tržištima znatno jeftiniji.
Posljednji put smanjenje stope PDV-a u BiH je razmatrano u prvoj polovini prošle godine. Analiza UIO je tada pokazala da se eventualnim uvođenjem niže stope PDV-a ne bi došlo do željenog cilja, odnosno do spuštanje cijena tih proizvoda na tržištu BiH. Država nema mehanizam da bilo koga prisili da za smanjenje poreskog opterećenja smanji i finalnu cijenu tog proizvoda na tržištu BiH, saopštili su iz UIO.
“Ovo se jasno vidjelo i prilikom smanjenja i ukidanja carina na uvoz proizvoda iz zemalja članica EU, nije došlo do smanjenja cijena tih proizvoda na tržištu BiH. Isto bi bilo i sa eventualnim smanjenjem stopa PDV-a”, naveli su iz UIO. Nezavisne novine

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!