Capital.ba

U banjolučkoj regiji najveće plate, ali i troškovi

26.04.2010. / 7:48

BANJALUKA,  Banjolučka regija najskuplja je za život u Republici Srpskoj, ali tu su i najveće plate i najviše zaposlenih, dok se najmanje troši i zarađuje na istoku Srpske.
 
Najveće plate u februaru primili su Banjolučani, Bijeljinci i radnici u Istočnom Sarajevu, a prosječno zarada iznosila je oko 800 maraka. Prosječna plata u Doboju bila je oko 700 maraka, dok je najniža prosječna plata u februaru bila u Bratuncu i kretala se oko 600 maraka.
– Na području opštine Bratunac trenutno ima 3.900 nezaposlenih i 2.423 zaposlenih, a prosječna plata je oko 600 maraka, dok je potrošačka korpa u Bratuncu 1.254 marke – rekla je samostalni stručni saradnik u Odjeljenju za privredu i društvene djelatnosti opštine Bratunac Andrijana Marković.
Najskuplji, ako se porede cijene životnih namirnica, su Banja Luka i Trebinje.
Tako Trebinjci hljeb plaćaju od jedne do 1,3 marke, mlijeko košta od 1,3 do dvije, šećer 1,4 maraka, brašno od 90 feninga do 1,5 maraka.
Cijene hljeba u Banjoj Luci kreću se od 0,90 do 1,2 maraka, dok mlijeko košta između 1,30 i 1,70 maraka. Kilogram šećera košta između 1,40 i 1,60 maraka, dok se ulje kreće od 1,85 do 2,50 maraka.
Cijene u banjolučkim kafićima, bez premca su najskuplje u Republici Srpskoj. Za kafu u centru Banje Luke potrebno je izdvojiti 1,5 maraka, dok se u većini ostalih opština u RS cijena kafe kreće od jedne do 1,2 maraka. Slično je i sa ostalim pićima koji su u Banjoj Luci skuplja najmanje za pola marke u odnosu na ostale opštine.
Da se životni standard dosta razlikuje u većini dijelova Srpske, pokazuju i cijene stanova koje su u manjim opštinama dosta niže, za razliku od urbanijih sredina.
U agencijama za prodaju nekretnina u Bratuncu rekli su da se cijene stanova po metru kvadratnom kreću od 750 do 900 maraka, dok je, prema riječima zaposlenih u banjolučkim agencijama, cijena kvadrata stana u najvećem gradu Srpske tri do četiri puta veća.
– Cijene stanova zavise od lokacija, i kreću se od 1.300 do 3.500 maraka po kvadratu – rekli su u banjolučkim agencijama za nekretnine.
Stanovi u Trebinju mogu se kupiti od 1.000 do 2.000 maraka po kvadratu, dok su u Bijeljini, Doboju i Istočnom Sarajevu najviše cijene po kvadratnom metru oko 1.700 maraka, potvrdili su u agencijama za nekretnine.
Predsjednik Udruženja pokreta potrošača RS Dragovan Petrović rekao je da cijene životnih namirnica u regijama u Srpskoj osciliraju u zavisnosti od ponude i tražnje.
– Ako pravimo poređenja, najskuplje namirnice su u Banjoj Luci, u odnosu na neka ruralna područja. Iako su cijene većine proizvoda u regijama približne, kada se svi troškovi izračunaju, najviše novca za život mora se izdvojiti u banjolučkoj regiji – naglasio je Petrović.
On je dodao da je u urbanim područjima, kao što su i Bijeljina, Istočno Sarajevo i Trebinje, cijene više zbog većeg broja stanovnika, koje stvara veću ponudu i potražnju.
Prema podacima Zavoda za statistiku RS, prosječna neto plata u Republici Srpskoj u februaru mjesecu iznosila je 772 maraka, i u odnosu na platu iz januara 2010. godine manja je za šest maraka.
Sindikalna potrošačka korpa za februar u Srpskoj iznosila je 1.646 maraka, a prosječna plata je pokriva sa 46,89 odsto.
Region i EU
Beograd je najjeftiniji grad za život u odnosu na sedam glavnih gradova u regiji, zaključak je istraživanja koje je proveo Savez ekonomista Srbije, dok je najskuplji život u Zagrebu, što je sasvim suprotno prethodnim istraživanjima koja su pokazivala da je srbijanska prestonica jedna od najskupljih na širem području.
Istraživanjem, koje je sprovedeno, obuhvaćene su maloprodajne cijene 28 proizvoda u Beogradu, Zagrebu, Ljubljani, Sarajevu, Podgorici, Sofiji, Budimpešti i Bukureštu.
Od članica Evropske unije, Danska je najskuplja za život, sa potrošačkim cijenama koje iznose 141 odsto u odnosu na prosjek EU, dok je Bugarska najjeftinija sa 51 odsto od prosjeka, saopštio je Statistički biro EU Eurostat. Glas Srpske

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!