Capital.ba

U avgustu prosječna neto plata 838 KM

22.09.2016. / 14:45

BANJALUKA,  Prosječna neto plata za zaposlene u Republici Srpskoj, isplaćena u avgustu, iznosila je 838 KM, a prosječna mjesečna bruto plata 1.349 KM. novac-km1

Iz Republičkog zavoda za statistiku saopšteno je da je, u odnosu na avgust prošle godine, ovogodišnja avgustovska prosječna neto plata veća za 1,8 odsto, dok je u odnosu na jul ove godine veća za 0,4 odsto.

Posmatrano po sektorima, u avgustu ove godine najviša prosječna neto plata isplaćena je u području finansijske djelatnosti i djelatnosti osiguranja i iznosila je 1.267 KM.

Sa druge strane, najniža prosječna netoplata u avgustu isplaćena je u sektoru administrativne i pomoćne uslužne djelatnosti i iznosila je 520 KM.

Cijene proizvoda i usluga koje se koriste za ličnu potrošnju u Republici Srpskoj, mjerene indeksom potrošačkih cijena, u avgustu su, u odnosu na prethodni mjesec, niže za 0,3 odsto, dok su na godišnjem nivou niže za 1,3 odsto.

Najveći rast cijena u avgustu zabilježen je u odjeljku – ostala dobra i usluge usljed viših cijena u grupi proizvodi za ličnu higijenu, a najveći pad cijene u avgustu zabilježen je u odjeljku – odjeća i obuća usljed još uvijek prisutnih sezonskih sniženja.

Kalendarski prilagođena industrijska proizvodnja u avgustu ove godine, u poređenju sa avgustom prošle, veća je za 7,8 odsto.

U sektoru proizvodnje i snabdijevanja električnom energijom, gasom, parom i klimatizaciji, ostvaren je rastod 51,9 odsto, a u području vađenja ruda i kamena rast od 8,6 odsto, dok je u prerađivačkoj industriji zabilježen pad od 6,3 odsto.

Desezonirana industrijska proizvodnja u avgustu, u poređenju sa julom ove godine, veća je za 2,1 odsto.

U sektoru proizvodnje i snabdijevanja električnom energijom, gasom, parom i klimatizaciji ostvaren je rast od 17 odsto, u području vađenja ruda i kamena rast od 9,8 odsto, dok je u prerađivačkoj industriji zabilježen pad od 12,2 odsto.

Broj zaposlenih u industriji u avgustu, u odnosu na prosječan mjesečni broj zaposlenih u prošloj godini, veći je za 1,6 odsto i u odnosu na isti mjesec prošle godine veći je za 0,7 odsto, dok je u odnosu na jul ove godine ostao nepromijenjen.

Broj zaposlenih u industriji u periodu januar-avgust ove godine, u odnosu na isti period prošle godine, veći je za 0,8 odsto.

U okviru ukupno ostvarene robne razmjene Republike Srpske sa inostranstvom u avgustu, procenat pokrivenosti uvoza izvozom iznosio je 64,5 odsto, a procenat pokrivenosti uvoza izvozom za prvih osam mjeseci tekuće godine iznosio je 64,9 odsto.

U periodu januar-avgust ostvaren je izvoz u vrijednosti od 1.820.000.000 KM, što je za 8,2 odsto više u odnosu na isti period prethodne godine.

Uvoz je, u istom periodu, iznosio 2.805.000.000 KM, što je za 2,3 odsto manje u odnosu na isti period prethodne godine.

Kada je riječ o geografskoj distribuciji robne razmjene Republike Srpske sa inostranstvom, u periodu januar-avgust najviše je izvoženo u Italiju, i to u vrijednosti od 327.000.000 KM, te u Srbiju – 218.000.000 KM.

U istom periodu, najviše se uvozilo iz Srbije, i to u vrijednosti od 507.000.000 KM i iz Rusije u vrijednosti od 369.000.000 KM.

Posmatrano po grupama proizvoda, u periodu januar-avgust najveće učešće u izvozu ostvarilo je obrađeno drvo, 112.000.000 KM, dok najveće učešće u uvozu ostvaruje nafta i ulja dobijena od bitumenoznih minerala, sa ukupnom vrijednosti od 340.000.000 KM. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!