Capital.ba

Tuzlanska »Dita« radi punom parom

26.10.2015. / 9:22

ditaTUZLA, Industrija deterdženata “Dita” Tuzla, koja se nedavno podigla iz pepela nakon što je uništena privatizacijom, danas građanstvu nudi oko 20 proizvoda.

Fabrika se nalazi u stečaju, a opstala je isključivo zahvaljujući dugotrajnoj, neiscrpnoj i žarkoj borbi njenih radnika. Jedinstven je primjer da jedna fabrika ponovo radi, jer su gotovo sve prijeratne tvornice uništene poslijeratnom privatizacijom.

Po riječima Nedžada Gavranovića iz “Ditinog” marketinga, ponovo se vratiti u trku, bilo je teško. Kaže da su radnici bili presretni što su dobili priliku da počnu proizvodnju, a istovremeno svjesni da oni to zaista mogu.

“Pokrenuli smo se na taj način što smo imali određenu zalihu sirovina i nekih gotovih proizvoda koji su bili na stanju. Mi smo to sve pregledali, sanirali i mikrobiološki ispitali. Sve što je bilo ispravno, pustili smo u promet”, pojašnjava Gavranović i dodaje da je “bilo sve devastirano i prokislo, a arhiva uništena, kao i elektroinstalacije i instrumenti u mikrobiologiji”.

Radnici su sa sušilicama i krpama, odnosno, sa deset prstiju, na brz, efikasan i jeftin način to sve sanirali.

“Procjene su bile da treba nekih 280.000 maraka da se fabrika pokrene. Mi smo to uspjeli za nekih 4.000 do 5.000 maraka”, ponosno priča Gavranović.

Cilj radnika ove fabrike bio je da vrati kvalitet prijeratnih proizvoda i da se vrate na tržište u punom sjaju sa kvalitetom s kojim se teško može ko uporediti na domaćem tržištu.

Nakon što su u proljeće ove godine počeli ponovo proizvodnju, krenuli su sa skromnih pet-šest proizvoda, uz neizostavni 3D.

Danas, osim robe široke potrošnje, proizvodi se i industrijski program. Najbitnije je da “Dita” nema nikakvih problema da i dalje širi paletu proizvoda, a u predstojećim zimskim danima na tržište izlazi sa kolekcijom proizvoda auto-kozmetike.

Trenutno je najinteresantnija tečnost za vjetrobrane, koja je korisna i na minus 25 stepeni, a prodaje se u ambalažama od jednog i pet litara.

“Imamo i sredstvo za odleđivanje vjetrobana, za odleđivanje bravica, za pranje tapacirunga i kontrolne table, za pranje motora, a možda uskoro izbacimo i auto-šampon i sredstvo za zaštitu guma”, pojasnili su radnici “Dite”.

Najveći plasman proizvoda bio je u početku proizvodnje, kada je među građanima vladala velika euforija.

Kasnije, fabrika je ostvarila solidan plasman omogućavajući da 70 radnika zaradi plate uz mogućnost njihovog rasta.

Veći učinak očekuje se pokretanjem proizvodnje pogona praškastog deterdženta, jer, inače, pogon tečnog deterdženta koji je trenutno jedini aktivan, čini tek 20 odsto ukupne proizvodnje. Trenutno se priprema teren za sanaciju parovoda, kojim će ići para od termoelektrane do tuzlanske fabrike. Za praškaste deterdžente interes je već veliki, tako da radnici u plasman ne sumnjaju.

Radnici su zahvalni i stečajnom upravniku, koji im je dao odriješene ruke i pružio maksimalnu podršku. Hajrudin Kunalić, stečajni upravnik, kaže da je zadovoljan postignutim rezultatom.

“Moram biti zadovoljan. ‘Dita’ radi! Imaćemo još bolje rezultate, jer uskoro uključujemo novi proizvodni pogon”, kaže Kunalić.

On dodaje da je dosadašnja prodaja “Ditinih” proizvoda u kontinuitetu i prosječno ista, osim u prvom mjesecu koji je bio izuzetno uspješan.

“Još kada krene proizvodnja praškastih deterdženata, biće dobro. Nadamo se i boljim finansijskim rezultatima i investicijama”, optimistično razmišlja stečajni upravnik, koji je u tvornicu zakoračio samo pod jednim uslovom, koji su postavili radnici – da uspije. I uspjeli su. Nezavisne novine

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!