Capital.ba

Tužioci češljaju poslove osnivača of-šor kompanija

12.05.2016. / 12:47

_89063523_panama_index_draft2SARAJEVO/BEOGRAD/ ZAGREB, Tužilaštvo BiH i institucije zemalja regiona pokrenuli su provjere poslovanja osnivača of-šor kompanija iz regiona čija su imena isplivala u javnost u globalnoj aferi “Panama papiri”.

Međunarodni konzorcijum istraživačkih novinara (ICIJ) objavio je ogromnu bazu dokumenata sa informacijama o oko 214.000 pravnih i fizičkih lica. Oni su osnovali of-šor firme uz pomoć advokatske kancelarije “Mosak Fonseka” iz Paname, najčešće, ali ne isključivo, da bi izbjegli plaćanje poreza u svojim državama.

ICIJ upozorava da osnivanje of-šor kompanija može biti potpuno legalno i legitimno, ali da svaki slučaj treba posebno istražiti.

– Pratimo razvoj situacije u vezi sa slučajem “Panama papiri”. Za sada ne možemo davati dodatne komentare – rekli su u Tužilaštvu BiH.

Iz BiH su u dokumentima pomenuti direktor sarajevske farmaceutske kompanije “Bosnalijek” Nedim Uzunović, bivši ambasador BiH u Kini Amel Kovačević, profesor privatnog univerziteta “Burh” u Sarajevu Edin Smajić i bivši fudbaler iz BiH koji je igrao u Njemačkoj Edin Zeković.

Sa osnivanjem of-šor kompanija u poreskim rajevima, prema ovim dokumentima, iz BiH je povezan i Kinez Meng Siaoming, koji je adresu prebivališta prijavio u ulici Muhameda Hadžijahića 3 u Sarajevu. On je osnovao firmu “Vorld mineral (Asia) grup” na Djevičanskim ostrvima.

Egipćanin Musa Mostafa Mohamed, sa adresom u ulici Huremuša 1 u Sarajevu, povezan je sa osnivanjem firme “Afrikan hemikals internešnel” takođe na Djevičanskim ostrvima.

U Poreskoj upravi Srbije kazali su da su pokrenute sveobuhvatne provjere.

-Proveravamo i pratimo sve navode u vezi sa Srbijom koji su izneseni u aferi “Panama papiri”. U saradnji sa drugim državnim organima došli smo do konkretnih saznanja na osnovu kojih će, verovatno, biti pokrenuta istraga. Ima biznismena povezanih sa osobama i firmama iz BiH. Podaci i informacije koje smo dobili od stranih službi pomogli su nam da utvrdimo u kojim slučajevima je reč o nezakonitom poslovima – kažu u Poreskoj upravi Srbije.

Ministarstvo finansija Hrvatske saopštilo je da provjerava informacije objavljene u “Panama papirima”.

– Za sada je riječ o prikupljanju i analizi podataka koji imaju tajni karakter. Vlada Hrvatske uspostaviće registar stvarnih vlasnika s ciljem borbe protiv poreskih utaja, prevara, pranja novca i finansiranja terorizma. To je jedna od mjera – istakli su u Ministarstvu finansija Hrvatske.

U bazi dokumenata koju je objavio ICIJ nalaze se 34 osobe iz Srbije koje su osnivale of-šor kompanije, a među njima su i neki od najpoznatijih srpskih biznismena. U dokumentima su navedena i imena 32 osobe iz Hrvatske.

Advokatska kancelarija “Mosak Fonseka” otvarala je za 1.000 dolara fiktivne firme za svoje klijente, postavljala fiktivnu upravu i tako skrivala prave vlasnike kompanija. Dokumenti pokazuju povezanost sadašnjih i bivših svjetskih čelnika, biznismena, sportista i drugih javnih ličnosti sa sumnjivim finansijskim transakcijama.

Istraga u kojoj učestvuje ICIJ odnosi se na period od gotovo 40 godina – od 1977. do decembra 2015. godine. Pokazala je da su neke kompanije registrovane u poreskim rajevima korišćene za pranje novca, trgovinu oružjem i drogom, finansiranje terorizma i utaju poreza. Glas Srpske

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: Tužioci češljaju poslove osnivača of-šor kompanija

    1. Boško Mandić

      Vrana vrani ne vadi oči!