Capital.ba

„Tuš“ prodaje sve objekte u RS, a domaćim dobavljačima ostaje dužan 20 miliona KM!?

16.10.2014. / 13:54

          – Dobavljači: „Tuš“ sprema veliku prevaru

BANJALUKA, Firme iz Republike Srpske alarmantno su pozvale sve institucije da hitno reaguju na njihove informacije da slovenački „Tuš“ sve objekte u Republici Srpskoj prodaje jednom od trgovačkih lanaca u BiH, najverovatnije „Bingo“ Tuzla, a dobavljačima u Srpskoj planira ostati dužan oko 20 miliona KM, saznaje poslovni portal CAPITAL.ba.tus slovenija

Dobavljači iz Srpske, koje je CAPITAL danas kontaktirao, potvrdile su da im „Tuš“ duguje ogromna sredstva, danima im se niko ne javlja na telefonske pozive, zatvorili su prodajne objekte i angažovali privatno obezbjeđenje.

Planiraju da prodaju imovinu drugom trgovačkom lancu u BIH. Obaveze su ostale na staroj firmi i na taj način dobavljači neće moći napaltiti svoja potraživanja koja su u ovom momentu ogromna, a radi se o milionskim iznosima

U područnoj Privrednoj komori Banjaluka, takođe su nam zvanično potvrdili ove informacije i uputili hitan apel da se ovo spriječi.

Javilo nam se nekoliko preduzeća i žalilo na postuke koje preduzima rukovdstvo trgovačkog lanca „Tuš“. Tražili su da ih, kao institucija koja štiti njihove interese, zaštitimo. Dobavljači „Tuš“-a imaju informacije da su vlasnici registrovali novu firmu i na nju prenijeli svu imovinu. Planiraju da prodaju imovinu drugom trgovačkom lancu u BIH. Obaveze su ostale na staroj firmi i na taj način dobavljači neće moći napaltiti svoja potraživanja koja su u ovom momentu ogromna, a radi se o milionskim iznosima“, izjavio je za CAPITAL predsjednik Privredne komore Banjaluka Goran Račić.

Ukoliko su te informacije tačne, a mi svojim privrednicima vjerujemo, smatramo da su to radnje koje se moraju od strane nadležnih organa spriječiti. Mi ćemo se uključiti kako bi za štitili naše privredne subjekte da ne budu još jednom prevareni“, ističe Račić.

Ona kaže da je otežavajuća okolnost što je sjedište „Tuš“-a u Federaciji BiH, te mogućnost za djelovanje institucija RS ograničena, te da je sada sve Upravi za indirektno oporezivanje BiH.

 

Dobavljači: „Tuš“ sprema veliku prevaru

Samo jednom od dobavljača, firmi „Dijana tekstil“ iz Srbca „Tuš“ duguje oko 60.000 KM. „Prekinuli su sve konktakte sa nama. Danima se uopšte ne javljaju na telefon“ , kaže za CAPITAL vlasnik Slobodan Đukić. On procjenjuje da će „Tuš“, ako se nešto hitno ne preduzme domaćim firmama u RS ostati dužan više od 20 miliona KM.

“Tuš“ je dolaskom u BiH registrovao dvije firme. Jednu za nekretnine i drugu za maloprodaju. Firma za maloprodaju je sklopila ugovor o iznajmljivanju objekata od njihovog preduzeća koje je vlasnik nekretnina. Menadžment „Tuš-a“ sada namjerava prodati sve firme „Bingu“, a sve obaveze ostaviti na firmi koja je sklapala ugovore i bavila se maloprodajom. U stečaju, mi nećemo moći naplatiti ni marke, jer ta firma na sebi nema nikakve imovine. Ovo je prevara!“, kaže Đukić.

On je preko preko noći zatvorio firme, postavio službe obezbjeđenja objekata i ne javljaju se na telefone. Ne možemo ih kontaktirati, niti možemo tražiti povrat roba, plaćanje ili sravnjenje kartica“, priča Đukić.

Druga firma dobavljač Tuša u RS Fructa trade Derventa takođe danima bezuspješno pokušava naplatiti potraživanja.

To je klasičan način isisavanje novca i uništavanja privrede RS i cijele BiH, jer su i mnogima u Federaciji ostali Fructa_Trade_3dužni. Institucije trebaju nešto hitno uraditi da spriječiti iznošenje novca iz države, ne samo kod Tuša već i kod drugih inostranih trgovačkih lanaca koji su došli u BiH“, kaže za portal CAPITAL Dušan Raljić vlasnik Fructa Trade.

On ističe da je ovo vjerovatno dobro promišljen „recept“ koji je vjerovatno čak i zakonit, ali ipak UIO BiH bi trebala moći nešto uraditi kroz kontrolu poslovanja sa povezanim pravnim licima.

Pokušali smo kontaktirati predstavnike „Tuš“-a ali direktor Vid Habija nije se ni nama javljao na telefonske pozive. Njihova zvanična veb stranica www.tus.ba je ugašena, kao i druga, alternativna, www.trgovine.tus.ba

 

„Tuš“ grca u kreditima od 400 miliona evra

„Tuš“ je sredinom ove godine „za dlaku“ izbjegao bankrot, drugi u tri godine. Mirko Tuš je sa bankama, kojima duguje oko 400 miliona evra, uspio dogovoriti restrukturisanja obaveza. Sporazum uključuje krovno društvo Tuš Holdina, trgovačko preduzeće Engrotuš, koje djeluje pod krovom Planet Tuša, Tuš Drogerije i zabavne centre, kao i tvrtku Tuš Nekretnine koja se bavi iznajmljivanjem trgovačkih centara Engrotušu. Više od 90 odsto dugova Tuš grupe otpada na Abanku Vipu, SID banku, Gorenjsku banku, Hypo i Novu ljubljansku banku (NLB). Prema nekim informacijama, banke očekuje i prodaju Tušmobila. Prodajom mobilnog operatera jedan od najbogatijih Slovenaca dobio bi svježa sredstva, više od 50 miliona evra (bez preuzimanja dugova), koja bi potom iskoristio za smanjenje zaduženosti Grupe Tuš Holding.

Poslovanje grupe Tuš je daleko od planova na osnovu kojih su mu banke u jesen 2011. odobrile jednogodišnji reprogram otplate dugova. Engrotuš, treći po veličini lanac trgovina u zemlji, prošle godine je postigao jedan od najgorih rezultata ikad. Čisti prihodi su pali za desetinu, a novčani tok iz poslovnih aktivnosti (EBITDA) za trećinu.

“Tuš” i u Hrvatskoj samo bankama duguje desetine miliona maraka. Kao jedan od scenarija spominjala se pronalazak strateškog partnera, a najvjerovatnije to bi mogle biti riječke Plodine u vlasništvu preduzetnika Mile Ćurkovića. Nakon spajanja Agrokora i Mercatora, povezivanje Plodina i Tuša značilo bi stvaranje još jedne slovensko-hrvatske trgovačke grupe.

Širenje u BiH

tus bihTuševe aktivnosti su u zadnje vrijeme posebno usmjerene na BiH gdje stalno povećava broj svojih trgovačkih mjesta. Broj Tuš prodavaonica u toj zemlji popeo se na 25, pisao je sredinom prošle godine hrvatski portal poslovni.hr

Uz supermarkete u Tešnju, Bihaću, Tuzli, Bijeljini, Brčkom, Cazinu, Mostaru, Sarajevu, Prnjavoru, Ugljeviku, Sanskom Mostu, Modriči i Doboju, ove su godine svoju mrežu dopunili i novim formatom manjih, jednostavnijih marketa u Sarajevu i Gračanici. Kompanija Tuš u BiH zapošljava ukupno 600 ljudi, od čega je u posljednjih nekoliko mjeseci zaposleno skoro 70 ljudi.

Temelji Tuševa poslovne imperija su maloprodajni centar Tuš te mobilni operater Tušmobile koji ima više od 265 hiljada korisnika. Interes za Tušmobile pokazao je nedavno “nacionalni operater” Simobil koji je Tušu navodno ponudio 30 miliona evra. Ta ponuda je odbijena, kako pišu slovenski mediji, jer je Mirko Tuš procijenio svoju telefonsku tvrtku na najmanje 100 miliona evra.

Ko je Mirko Tuš

Bogatstvo slovenskog tajkuna Mirka Tuša se samo se pet godina, zbog krize i prezaduženosti, smanjilo sa 250 na svega 70-ak miliona evra. Jedna od najznačajnijh slovenskih firmi, Tuš holding, najavila je još 2013. godine da će zbog nepovoljnog ekonomskog okruženja morati optimizovati svoje poslovanje u Sloveniji i regiji. Slovenski mediji nagađaju da iz iza šture Tušove obavijesti krije najava otpuštanja dijela od ukupno 4300 zaposlenika holdinga. Djelatnost Tuš holdinga, u vlasništu tajanstvenog slovenskog tajkuna Mirka Tuša, proteže se od trgovine, nekretnina, telekomunkacija, turizma, slastičarstva pa do zabavnih sadržaja. Grupacija ima svoje operacije u tri zemlje: Sloveniji, Bosni i Hercegovini te Makedoniji. Tuš se oprobao maloprodajnim lancom u Srbiji i manjim dijelom u Hrvatskoj. No, svoje trgovine u Srbiji prodao je 2011. konkurentskoj Idei, u vlasništvu Ivice Todorića. U Hrvatskoj je postojala samo jedna trgovina u Rijeci.

tus trgovinaMirko Tuš je jedan od najkontroverznijih slovenskih tajkuna koji je svojevremeno slovio za najbogatijeg stanovnika Dežele teškog 250 miliona evra. No kriza je učinila svoje pa slovenski dnevnik Finance piše da se trenutno radi o sedmom najbogatijem Slovencu sa imovinom od nešto više od 70 miliona evra. Ovaj, danas 55-godišnjak, karijeru je započeo kao niži komercijalist u celjskim firmama Merx i Kovinotehna. Nikome u Sloveniji zapravo nije jasno od kuda mu početni kapital za njegovo trgovačko carstvo, a na kojem je temeljio i sve ostale djelatnosti. Obično se smatra da je iskoristio privatizacijski haos početkom 1990-ih i pametnom poslovnom politikom, uvozom nekvalitetnih i jeftinih proizvoda iz Austrije te njhovom prodajom po visokim cijenama u Sloveniji stvorio ozbiljan kapital. Ima indicija koje upućuju da je u njegovom razvoju i kreditiranju, pomogla i austrijska Billa. Kako bilo, Tuš se nametnuo kao najpoznatiji trgovački brend za jeftinu kupovinu, u odnosu na Mercator čija prepoznatljivost je više bila zasnovana na kvaliteti, a manje na niskim cijenama.

Mirko Tuš je sredinom prošle godine ponovo došao u fokus slovenske javnosti nakon što je Okružni sud u Ljubljani objavio da se protiv njega vodi istraga zbog davanja mita u slučaju dodjeljivanja radijskih frekvencija za mobilnu telefoniju. Tuš je osumnjičen zbog podmićivanja bivšeg direktora Državne agencije za elektronske komunikacije (APEK), Tomaža Simoniča. Prema navodima slovenskih istražitelja, Tuš je Simoniču dao stan u Piranu u zamjenu za dodjeljivanje radijske frekvencije njegovoj firmi po hitnom postupku i još uz to besplatno.

Osim što je jedan od najbogatijih, Mirko Tuš je i najtajanstveniji slovenski tajkun. O njemu se zna jako malo, a i ono što se zna je uglavnom iz druge ruke. Slovenski nedeljnik „Mladina“ Tuša je svojevremeno usporedio sa Kayser Sozeom, likom iz kultnog filma “Privedite osumnjičene”, o kojem svi nešto znaju, a zapravo ga niko nikada nije vidio. Naime, Tuš nikada ne daje intervjue, a i njegova pojavljivanja u javnosti su izrazito rijetka.

CAPITAL: Siniša VUKELIĆ

 

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!