Capital.ba

Turska slabo investira, BiH malo izvozi

04.09.2007. / 11:06

SARAJEVO, Turska je tek na 11. mjestu po ulaganju u BiH, a s druge strane BiH nedovoljno koristi mogućnosti Sporazuma o slobodnoj trgovini sa Turskom, ocijenjeno je danas u Spoljnotrgovinskog komori BiH, na sastanku sa predstavnicima dvadesetak firmi iz Turske.

Tursku privrednu delegaciju čine predstavnici kompanija iz oblasti industrija građevinarstva i građevinskih materijala, namještaja, peradarstva, proizvodnje brašna i stočne hrane, industrije kože, hemijske industrije.

Vođa delegacije Ramazan Očelik potvrdio je zainteresovanost turskih privrednika za uvozno-izvozne poslove.

Predstavnici STK BiH ukazali su i ovaj put na činjenicu da, iako BiH i Turska imaju potpisan Sporazum o slobodnoj trgovini, primjena ovog ugovora do sada nije dovela do izbalansirane razmjene, zbog čega je BiH potrebno značajnije prisustvo njenih roba na turskom tržištu.

Robna razmjena između dvije zemlje prije rata bila je u korist BiH, tako da je 1991. godine bio ostvaren suficit u spoljnotrgovinskoj razmjeni u iznosu od 22.544.000 američkih dolara.

Poslije rata došlo je do promjene u robnoj razmjeni na štetu BiH, tako da je evidentno da posljednjih godina Turska konstantno bilježi sve veći izvoz svojih roba u BiH.

BiH je u prošloj godini imala deficit u spoljnotrgovinskoj razmjeni sa Turskom u iznosu od 238 823 000 KM, a za prvih osam mjeseci taj negativni bilans već je dosegao sumu od 165 187 000 KM.

Prema podacima o stranim ulaganjima u BiH, Turska se nalazi na 11. mjestu.

Ukupna ulaganja Turske u BiH od 1994. godine do 31. marta 2007. godine iznose 57.864.000 KM, što čini svega 1,4 odsto ukupnih stranih ulaganja u BiH.

Najznačajnije turske investicije u BiH ostvarene su u Zirat banci, “Natronu” Maglaj, Fabrici sode Lukavac, “Elit Kentu” Visoko, dok se kao problematične investicije navode “Nobel ilać – lijekovi” i “Maja – kvasac”.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!