Capital.ba

Turisti obožavaju Međunarodni muzej špijunaže

16.10.2007. / 17:52

VAŠINGTON, Međunarodni muzej špijunaže u Vašingtonu postao je jedna od najpopularnijih turističkih atrakcija u američkom glavnom gradu, prenosi   “Glas Amerike”.
Tri i po miliona posjetilaca obišlo je ovaj muzej od kada je otvoren 2002. godine.

Među eksponatima su otrovna penkala, kišobrani-pištolji, haj-tek oprema za praćenje i prisluškivanje, kao i druga pomagala špijunskog zanata.

Jedna stvar nije tajna – Međunarodni muzej špijunaže jedno je od najčešćih odredišta turista koji posjećuju  glavni grad.

“Koliko nam je poznato, mi smo jedini Međunarodni muzej špijunaže u čitavom svijetu”, rekao je osnivač i direktor muzeja  Piter Ernest, koji ima 35-godišnji  staž  u američkoj Centralno-obavještajnoj agenciji –  CIA.

“U stvari,  premašili smo vlastita očekivanja. Mislim da se takav uspjeh može pripisati,  između ostalog,  činjenici da ljudi vole saznati tajne, znatiželjni su o stvarima koje su bile velike tajne, a sada su razotkrivene”,  dodao je Ernest.

Muzej u postavi pokazuje najveću zbirku špijunskih predmeta i pomagala koja su ikad javno prikazana, uključujući i minijaturne naprave za prisluškivanje, dizajnirane tako da ne budu otkrivene.

“Ovo je muzej o tajnama, dakle, eksponati sa sobom donose i priče. Pričamo o ljudima koji su bili u špijunaži – šta su radili, kako su se žrtvovali, pokušavamo da posjetiocima dočaramo šta su ti špijuni dobili od svog posla, da li je on bio vrijedan odricanja i rizika”, objašnjava direktor muzeja.

Istorijski korijeni špijunskog zanata nalaze se u knjizi “Umijeće ratovanja”  autora Sun Cua, 2 500 godina starog  priručnika o strategiji ratovanja, čija je kopija  izložena u muzeju.

Istoričar muzeja Tomas Bogart opisuje izazove koji se postavljaju posjetiocima u interaktivnoj postavi  nazvanoj “Operacija špijuniranja”, gdje posjetioci moraju ući u trag ukradenoj nuklearnoj napravi putem tobožnje operacije CIA.

“Što ste bolji u tom traganju, to više informacija dobijete. To je, u stvari, i čitav smisao `Operacije špijuniranja`  – prikupljate informacije i odlučujete šta ćete dalje preduzeti”,  rekao je Bogart i dodao da je otkrivanje tajni i priča koje se kriju iza tih tajni dio je čari ovog muzeja koji privlači publiku.
Naravno, u svijetu špijunaže postoji i kontrašpijunaža.
Traganje za tajnama špijuniranjem događa se i danas.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!