Capital.ba

Tržištima u razvoju dospijeva dug od 1,6 biliona dolara

14.03.2016. / 13:40

dolariLONDON, Nedavni pokazatelji stabilizacije na tržištima u usponu mogli bi da budu samo zatišje pred buru, koja im u narednih pet godina donosi na naplatu dug od 1.600 milijardi dolara, piše danas agencija Rojters.

U godinama poslije krize, vlade afričkih država, turske banke i zemlje u razvoju su se zaduživale na tržištima obveznica, ohrabrene nultom kamatnom stopom u SAD.

Sada je, međutim, došao trenutak za naplatu tog duga, navodi Rojters.

U periodu od 2016. do 2020. godine, tržištima u razvoju će doći na naplatu skoro 1.600 milijardi dolara, od čega tri četvrtine čini korporativni dug, prema podacima banke ICBC Standard bank.

Prema podacima švajcarske banke UBS, bruto potrebe Turske za refinansiranjem duga su najveće među državama u razvoju u odnosu na nivo deviznih rezervi, dok odmah iza Turske slijede Mađarska, Indonezija, Južnoafrička Država i Rusija, navodi Rojters.

Jedna od posljedica “pomahnitalog zaduživanja” jeste ta da kompanije iz zemalja u razvoju sve više koriste sredstva prikupljena na tržištima obveznica za otplatu dospijelih dugovanja, upozorio je nedavno Međunarodni monetarni fond (MMF).

Fond je dodao da je udio tako prikupljenih sredstava porastao u ukupnom zaduživanju kompanija na skoro 30,0 odsto u 2014. godini sa manje od 5,0 odsto iz 2005. godine. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!