Capital.ba

Trgovinski deficit SAD-a na najvećem nivou u posljednjih šest mjeseci

05.04.2016. / 19:20


deficitVAŠINGTON, Trgovinski deficit SAD porastao je u februaru na najveći nivo u posljednjih šest mjeseci, pošto je rast uvoza nadmašio skromno povećanje izvoza.

Trgovinski deficit je skočio na 47,1 milijardu dolara, što je za 2,6 odsto više u odnosu na januarski deficit od 45,9 milijardi dolara, saopštilo je američko ministarstvo trgovine, a prenosi agencija AP.

Potpomognut snažnom prodajom američkih automobila, izvoz je u februaru porastao za jedan odsto, na 178,1 milijardu dolara, dok je uvoz skočio za 1,3 odsto, na 225,1 milijardi dolara, uprkos padu uvoza nafte.

Trgovinski deficit SAD je u 2015. godini porastao na 539,8 milijardi dolara, što je povećanje od 6,2 odsto. To je, kako navodi AP, umanjilo rast bruto domaćeg proizvoda (BDP) SAD-a  za 0,6 procentnih poena.

Deficit SAD u trgovini sa Kinom smanjen je u februaru za 2,87 odsto, na 28,1 milijardu dolara, što je i dalje najveći deficit u trgovini sa jednom državom. Američki izvoz u Kinu je pao za dva odsto, na osam milijardi dolara, što je najniži nivo od juna 2011. godine.

Deficit SAD u trgovini sa Kanadom, njenim najvećim trgovinskim partnerom, značajno je smanjen u februaru, na milijardu dolara, što je za oko 60 odsto manji deficit u odnosu na nivo iz januara. Istovremeno, deficit u trgovini sa Meksikom povećan je na pet milijardi dolara, što je za 14,5 odsto više u odnosu na januar.

Uvoz nafte je u februaru smanjen za 11,8 odsto, na 9,9 milijardi dolara, što je, kako navodi AP, najniži nivo od septembra 2002. godine. Prosječna cijena uvezene nafte je pala na 27,48 dolara po barelu u februaru, što je najniži nivo od kraja 2003. godine. Tanjug

 

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!