Capital.ba

Trgovci u Srbiji duguju dobavljačima više nego građani bankama

09.07.2016. / 7:20

trgovina1BEOGRAD, Sektor trgovine u Srbiji prošle godine zarobio je oko 6,4 milijarde evra što je više i od ukupnog kreditnog duga građana Srbije prema bankama, koji iznosi oko 6,2 milijarde evra.

 

Trgovci na veliko i malo prošle godine ostali su dužni dobavljačima oko 6,4 milijarde evra. Količina novca koja je na taj način zarobljena, i sve ozbiljnije prijeti da uguši i to malo zdravih preduzeća, jednaka je petini BDP-a Srbije, odnosno svega što građani i privreda stvore za godinu dana.

Neizmirene obaveze trgovaca prema proizvođačima nešto su veće i od ukupnog zaduženju građana Srbije koji, prema posljednjim podacima, bankama duguju oko 6, 2 milijarde evra.

Prema godišnjem finansijskom izvještaju Agencije za privredne registre  obaveze iz poslovanja trgovine na veliko i malo bile su oko 777,5 milijardi dinara što je za sedam odsto više nego u 2014. godini.

Kako su objasnili, ova stavka u izvještaju obuhvata najvećim dijelom obaveze prema dobavljačima, te se slobodno može reći da su ovo isključivo dugovanja prema njima. Riječ je o kratkoročnim obavezama trgovinskog sektora nastalim, najvećim dijelom, iz poslovanja u toku prošle godine.

Ali ko su najveći dužnici među njima za sada može samo da se pretpostavlja. U APR-u su rekli da nisu u prilici da ih imenuju niti da iznose pojedinačne podatke.

Po završetku obrade redovnih godišnjih finansijskih izvještaja za 2015. godinu biće objavljeni njihovi pojedinačni izvještaji pa će biti poznato koje kompanije imaju najveće obaveze iz poslovanja u bilansima stanja – kažu u APR-u. Politika

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!