Capital.ba

Trgovci neće da snize cijene

07.08.2008. / 7:36

BANJALUKA, SARAJEVO, Stabilizacija cijena sirovina na svjetskom tržištu, kao i pojeftinjenje nafte trebalo bi da dovedu do stabilizacije cijena i u BiH, ali do pojeftinjenja vjerovatno neće doći.
 
Dragovan Petrović, predsjednik Pokreta potrošača RS, kazao je da bi se dešavanja na svjetskom tržištu trebalo da reflektuju i na domaće tržište i to na način da bi trebalo da se zaustavi ekspanzija cijena.
“Ne vjerujem da će doći do smanjenja cijena, ali bi pad cijene nafte trebalo da spriječi dalja poskupljenja u BiH, odnosno da dovede do stabilizacije cijena”, istakao je Petrović.
On je kazao da domaći “naftaši” brzo reaguju kada cijena nafte na svjetskom tržištu skoči, ali da kada ona pada reaguju sa zakašnjenjem, 10 do 15 dana kasnije.
Mesud Lakota, sekretar Udruženja za zaštitu interesa potrošača u BiH, izrazio je sumnju da će cijene osnovnih životnih namirnica u FBiH biti snižene, bez obzira na pojeftinjenje nafte i stabilne cijene sirovina na svjetskom tržištu.
“Lobiji formiraju maloprodajne cijene na strateškim proizvodima. Proizvođači ne djeluju pojedinačno. Jednostavno nema konkurencije, a bez toga nema smanjenja cijena osnovnih životnih namirnica. Država ide tome u prilog. Dala je tolike namete na proizvode iz EU da ih je nemoguće izdržati”, rekao je Lakota.
U nekoliko banjalučkih prodavnica kazali su da se cijene proizvoda već neko vrijeme nisu mijenjale, za razliku od ranijeg perioda kada su iz dana u dan divljale.
Zoran Kos, predsjednik Udruženja mlinara RS, kazao je da se cijene pšenice i brašna najvjerovatnije u skorije vrijeme neće mijenjati.
“Cijena pšenice u Mađarskoj je 190 evra i ona neće padati ispod, tako da se ne može očekivati ni pojeftinjenje brašna kod nas. Do Nove godine moguće je da će ona blago porasti do 200 evra ili nešto više, ali to neće izazvati drastičnije promjene cijene brašna”, kazao je Kos.
On je rekao da mlinari prate cijene sirovina na svjetskom tržištu, te da je i brašno jeftinije za 12 feninga u odnosu na rekordno poskupljenje od prije nekoliko mjeseci.
“Sada je kilogram brašna tip 500 66 feninga bez PDV-a i u narednih mjesec dana cijena se sigurno neće mijenjati”, istakao je Kos i dodao da je i rod pšenice bio dobar, tako da do bilo kakvih poremećaja ne bi trebalo doći.
“Cijene hljeba će takođe ostati nepromijenjene”, potvrdio je Saša Trivić, predsjednik Udruženja pekara RS.
“Cijene hljeba nismo ni povećali zbog cijene nafte, već iz drugih razloga, tako da se pojeftinjenje nafte neće odraziti na cijenu hljeba”, rekao je Trivić.
Trgovci odlučuju
U Ministarstvu trgovine FBiH kazali su da je smanjenjem cijena nafte i stabilizacijom cijena sirovina na svjetskom tržištu logično očekivati da će i cijene osnovnih životnih namirnica biti niže, ali da će o tome konačnu odluku donijeti trgovci. Naveli su da je u toku prikupljanje podataka o cijenama osnovnih životnih namirnica u kantonima, te da će kompletni podaci biti poznati naredne sedmice.
“S obzirom na to da je snižena cijena nafte, jednog od elemenata ugrađenog u cijenu namirnica, bilo bi logično da i cijena namirnica bude niža. Međutim, da li će biti smanjena marža zavisi od trgovaca”, kazali su u ovom ministarstvu. Nezavisne novine

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!