Capital.ba

Trezor za čuvanje zlata duboko u Alpima

02.10.2016. / 11:30

svajcarskaCIRIH, Ulaz u bunker čuva čuvar koji ima i pancir. To su metalna vrata ugrađena u granitnu stenu na kraju uskog seoskog puta, piše Blumberg.

Nakon prolaska kroz još dvoja vrata, stiže se do masivnog metalnog portala od 3,5 tone koji se otvara jedino unošenjem sigurnosnog koda, uz skeniranje zenice i sistema za prepoznavanje lica. Iza tih bezbjednosnih punktova nalazi se ulaz u tunelski lavirint koji je nekad koristila švajcarska vojska.

Zbog straha za sopstvenu bezbjednost, vlasnik trezora je želio da ostane anoniman. Plaši se čak i objave imena njegove kompanije jer bi to moglo da privuče potencijalne lopove.

Odbio je da odgovori na pitanje koliko pažnje posvećuje provjeri klijenata, međutim, kaže da mnogi koji dođu padnu na njegovom sigurnosnom testu.

“Na svakog klijenta koga prihvatimo, odbijemo jednog ili dva. Ne želimo probleme
”, kaže.

Nakon finansijske krize 2008. godine, potražnja za trezorima za čuvanje zlata dramatično je porasla. Mnogi bogataši u zlatu vide sigurniju alternativu bankama ili rizičnim investicijama.

Za ilustraciju klijanteli koja koristi ove usluge, može poslužiti okruženje gorepomenutog privatnog aerodoma čiji vlasnik tvrdi da posjeduje najveći trezor zlata na svijetu za privatne korisnike. U blizini avionske piste smješten je VIP i nekoliko luksuznih apartmana.

Zidovi apartmana obloženi su luksuznim starim drvetom, podovi su napravljeni od južnoafričkog kvarca, čvrstog kamena od kristala mozaičke teksture, koji se savršeno dopunjuje sa izbljedelim sivim drvetom, piše novinar Blumberga.

Apartmani su opremljeni sa mnogo luksuznih detalja, od ogromnih kupatilskih ogledala do televizora koji se uvlače u plafone ili zidove. Vlasnik trezora je tako omogućio klijentima mjesto gdje mogu da jedu i spavaju, jer mnogi ne žele da ostave tragove kreditnih kartica i ličnih dokumenata u nekim obližnjim hotelima i restoranima.

SAD su 2010. godine donjele Zakon o oporezivanju stranih računa. Prema njemu, banke su obavezne da predaju podatke o američkim poreskim obveznicima od 1. jula 2014. godine, a podatke o pravnim licima od drugog kvartala 2015. godine.

Donošenje novog zakona je obavezalo švajcarske banke da pažljivo provjeravaju svoje klijente, pa ne čudi da je ova nova industrija privatnih skladišta doživjela procvat.

Ovo nije jedini bunker, privatni preduzetnici su otkupili nekoliko stotina bunkera Oružanih snaga Švajcarske i preuredili ih za čuvanje zlata, piše Blumberg. B 92

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!