Capital.ba

Trbović: “Ovo je najveći izazov, treba snaga Vlade Srbije”

18.12.2016. / 11:13

BEOGRAD, Usvajanje šeste revizije aranžmana MMF sa Srbijom je pozitivna vijest, ocjenjuje profesorka Fakulteta za finansije, ekonomiju i administraciju u Beogradu Ana Trbović.

Međutim, ona ističe i da se reforma javnih preduzeća u Srbiji  više ne smije odlagati i da to mora biti fokus u 2017. godini.

Trbović kaže da je upravo reforma javnih preduzeća najveći izazov na unutrašnjem planu, navodeći da će za te reforme biti potrebna politička snaga Vlade Srbije, koja ih je, dodaje, iz godine u godinu odlagala.

Sada je došla godina gde to više neće moći, jer aranžman sa MMF bi trebalo da se završi do kraja iduće godine, a neće biti uspešan ako se te reforme ne dese, jer su one preduslov da ekonomija moze da raste, a ne samo da stagnira, od 2018. godine pa ubuduće”, rekla je Trbović.

Ona ističe da Srbija do sada uspješno prati aranžman sa MMF, da se pokazalo da je fiskalna konsolidacija uspješna i da je postignuta makroekonomska stabilnost, kao i da sada nema bojazni da će država otići u stečaj, što jeste bila briga pre aranžmana sa međunarodnom institucijom.

Međutim, sve što smo postigli može veoma brzo da se potroši ukoliko sada ne krenemo u prave reforme, sada nema više odlaganja”, navela je Trbović, podsjetivši da je reforma javnih preduzeća trebalo da se dogodi još ove godine, te da se očekuje u sledećoj i da je u budžetu odvojen novac za otpremnine za višak radnika.

Reforma javnih preduzeća, posebno Srbijagasa, EPS-a i Zzeleznica Srbije omogućiće transparentnost u radu, efikasnost, manje gubitke, rekla je Trbović i dodala da su ta preduzeća sada najveća pretnja za stabilnost srpske ekonomije.

Ona je istakla da to zahtjeva odlučnost i određeni stepen političke čvrstine, jer je potrebno donijeti odluku da se otpusti više hiljada ljudi.

Istakla da će ta preduzeća, pa samim tim i srpska ekonomija, biti efikasnija što prije se u reforme uđe, te izrazila bojazan da bi eventualni parlamentarni izbori sljedeće godine mogli da ih ugroze.

MMF je ocijenio i da bi Srbija trebalo da uloži napor u reformu sudstva, izvršenje različitih ugovora u privedi i da olakša upotrebu vansudske arbitraže, podsjetila je Trbović, navodeći da sudstvo dolazi u fokus kako bi se ozdravio deo privede koji posluje na osnovu ugovora.

“Poslovanje mnogo više košta ako ne možete da se oslonite na ugovor. Zato sudstvo i pitanje privredne reforme dolaze u fokus, da bi se otkočio jedan deo privrede koji ne funkciniše zbog sporog sudstva”, navela je Trbović.

Komentarišući to što je kreditni rejting Srbije za dugoročno zaduživanje u domaćoj i stranoj valuti zadržan na nivou “BB-“, Trbović je rekla da je to očekivana, ali ne i sjajna vijest, jer ukazuje da oni koji Srbiji pozajmljuju novac još nisu uvereni da idemo ka stabilnom rastu.

“Ukoliko u 2017. sprovedemo reforme, posebno tri velika javna preduzeća, očekivano će rejting da skoči, očekivano je da će to dovesti i do dodatnih investicija i zapošljavanja”, navela je Trbović. Tanjug

 

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!