Capital.ba

Tražili restrukturiranje pa glasali protiv

04.05.2017. / 9:50

DERVENTA, DOBOJ – Okružni privredni sud u Doboju prihvatio je plan finansijskog i operativnog restrukturiranja Fabrike cijevi “Unis” iz Dervente, a prema kojem bi ovo preduzeće u narednim godinama trebalo da izađe iz krize i dugova, koji iznose blizu pola milijarde maraka.

Međutim, prema tvrdnjama onih koji su dobro upućeni u ovaj slučaj, šanse da on bude realizovan su minimalne jer ga prate brojne nelogičnosti.

Naime, “Luka” Šamac, preduzeće koje je prošle godine podnijelo zahtjev za restrukturiranje, glasalo je protiv plana, što pokazuje kako ono ne vjeruje da je on realan i sprovodiv.

Da podsjetimo, u pitanju je preduzeće čiji je većinski vlasnik “Balkan Steel International Establishment”, koji je ujedno i većinski vlasnik “Unisa”, a koje je, da sve bude zanimljivije, u martu poslalo pismo namjere u kojem navodi kako se slaže s planom i u kojem garantuje da će obezbijediti sredstva za njegovo sprovođenje.

Zašto je “Luka” Šamac, koja je u njihovom vlasništvu, sada odustala od plana iako su vlasnici izrazili nadu da u njega vjeruju, nismo uspjeli razjasniti jer su svi telefoni koji se vode na ime “Luke” ugašeni, a kako smo saznali, to preduzeće ne radi već duže vrijeme.

Sa druge strane, Radomir Jokić, povjerenik u “Unisu”, kazao nam je kako ga je iznenadilo to da je sud donio rješenje, a da ga o tome nije obavijestio.

Naglasio je da je sve vrijeme postupka radio bez bilo kakve naknade i da je zapanjen činjenicom da je sud donio rješenje o potvrdi plana i prije nego što je odlučio o troškovima postupka, odnosno naknadi koja pripada stečajnom upravniku za rad od osam mjeseci.

U vezi s realnosti i sprovodivosti plana nije htio da daje komentar i kazao je da ostaje kod svog stručnog mišljenja koje je dao na ročištima na kojima se raspravljalo i glasalo o planu. A tada je, da podsjetimo, on iskazao veliku rezervu po pitanju realnosti i sprovodivosti plana u praksi.

Velike nade u plan ne polažu ni u Sindikatu “Unisa”, u kome su zbog lošeg stanja za ponedjeljak najavili generalni štrajk.

“Proizvodnje nema, jer nema repromaterijala. Većina radnika je na čekanju više od mjesec dana, a bolesni ne mogu da se liječe jer ne mogu da ovjere knjižice. Uslov da se firmi odobri restrukturiranje bio je da se prema radnicima izmiruju sve obaveze, što se nije desilo”, kazala je Radoslava Milanković, predsjednik Sindikata u ovoj fabrici.

Kada je rješenje suda u pitanju, u njemu se navodi da je za plan glasalo 340 (39,08 odsto) povjerilaca, što je više od 25 odsto predviđenih zakonom, a čime je ispunjen jedan od osnovnih uslova. Zbir njihovih potraživanja iznosi 361.532.882,15 KM, što je trostruko više od povjerilaca koji su glasali protiv i čija su potraživanja 118.563.586,19 KM, a što je drugi uslov za odobravanje restrukturiranja.

Najveće potraživanje prema “Unisu” ima Kreditno-izvozna agencija IGA BiH, koja je prijavila dug od 194,985,211.95, koji bi u ratama prema planu trebalo da bude isplaćen do 2027. godine.

“Potraživanja povjerilaca koji su glasali protiv plana umanjena su u skladu sa zakonom za 10 odsto i dužnik će ista isplatiti u roku od dvije godine, računajući od dana pravosnažnosti rješenja, s tim da namirenja budu vremenski raspoređena i da prvo dospijeće bude najkasnije u roku od tri mjeseca”, navodi se u rješenju suda. Nezavisne novine

 

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!