Capital.ba

Traži se direktor za najnestabilniju fotelju u Srpskoj

21.04.2021. / 13:41

BANJALUKA – Agencija za državnu upravu Republike Srpske raspisala je konkurs za direktora Inspektorata Republike Srpske. U pitanju je jedna od najnestabilnijih funkcionerskih fotelja u institucijama Srpske na kojoj se u posljednjih nekoliko godina malo ko zadržao.

Inspektorat RS

FOTO: Inspektorat RS

Kako se navodi u konkursu novi direktor Inspektorata Srpske mora da ima visoku stručnu spremu i 240 ETCS bodova te tri godine radnog iskustva u traženom stepenu obrazovanja.

Konkurisati ne može neko ko je osuđen na kaznu zatvora veću od šest mjeseci, kao ni oni koji su otpušteni iz organa uprave zbog disciplinskih prekršaja.

Pored direktora, konkurs je raspisan i za njegovog pomoćnika, glavnog republičkog zdravstvenog inspektora.

Prema zvaničnim podacima od 2006. godine do danas, funkciju direktora ili vršioca dužnosti direktora je obavljalo devet osoba u 16 perioda postavljanja i smjena.

 

Jedni odlazili sami, druge Vlada smjenjivala

Raspodjelom političkog plijena ovo mjesto je godinama pripadalo Socijalističkoj partiji sve do dolaska Milovana Krče, koji je kadar političke grupe Obrena Petrovića.

Dok su jedni samovoljno odlazili druge je Vlada Srpske smjenjivala, često puta i nezakonito.

Milovan Krčo je za vršioca dužnosti Inspektorata imenovan u decembru prošle godine i to nakon što je Dragutin Škrebić podnio ostavku. Nekada prvi poslodavac Srpske se u vrućoj fotelji zadržao tek nešto više od godinu dana.

U ljeto 2020. godine je okrenuo leđa dugogodišnjem partijskom kolegi Petru Đokiću (SP) i pošao za strujom Gorana Selaka (SPS) koja je napustila stranku.

Kada je Milorad Dodik krenuo u osvetnički pohod nezadovoljan rezultatima lokalnih izbora u Banjaluci na udaru se našao Selak i njegova partija. Škrebić nije čekao da bude sklonjen po direktivi sa vrha SNSD-a, već je sam otišao.

Prije njega u dva navrata vršilac dužnosti je bila Danijela Batar (SP). Njen rad se nije sviđao članu Predsjedništva SNSD-a Sanji Vulić koja ju je optuživala za brojne nepravilnosti u radu. Petar Đokić je stajao na strani partijske kolegice ali je nije uspio spasiti smjene.

 Kako je portal CAPITAL pisao u tekstu „Zagrebački softver smijenio direktoricu Inspektorata RS “ jedan od razloga bi mogao biti i sumnjiva nabavka informacionog sistema.

Takođe kao jedan od razloga za smjenu spominjalo se i to što je Inspektorat RS odgodio poništenje diplome direktoru Obavještajno-sigurnosne agencije (OSA) BiH Osmanu Mehmedagiću.

Ismijavanje pravosuđa preko Inspektorata

Inače, Batarova je u direktorskoj fotelji zamjenila Predraga Tomića. Zajedno sa njim i sa svojim nasljednikom Škrebićem bila je dio kadrovske vrteške koju je pokrenula Vlada Republike Srpske kako bi izigrala zakon i pravosuđe.

Podsjećamo Tomić je 2016. godine zamijenio Živana Delića kojeg je Vlada RS razriješila na lični zahtjev. Dvije godine kasnije, tačnije u maju 2018. i Tomić ostaje bez funkcije takođe po ličnom zahtjevu.

Međutim, kako se ispostavilo, a kako je i u sudskom procesu utvrđeno, Vlada je slagala da je Tomić tražio da bude smijenjen, zbog čega je sud naredio da on bude vraćen na posao.

Javnost u Srpskoj je tada imala priliku da vidi kako vlast ne preza od toga da izigra zakone, a pravosuđe izvrgne ruglu.

Naime, Tomić je u dva navrata imenovan samo kako bi se ispoštovala presuda, da bi odmah nakon toga bio smijenjen. Premijer Radovan Višković je zbog ovog slučaja „zaradio“ i krivičnu prijavu, koja je kasnije odbačena.

CAPITAL: Dejan Tovilović

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!