Capital.ba

Taksisti još ne pitaju za akcize

11.10.2012. / 8:40

BEOGRAD, Zakon o akcizama u Srbiji stupio je na snagu prije desetak dana, ali još nisu donijeta podzakonska akta koja će precizirati proceduru povraćaja dijela akcize na naftne derivate.

Kako za “Novosti” kažu u Ministarstvu finansija, pravilnik će biti usvojen sljedeće nedjelje. Pravo na povraćaj dijela akcize, po slovu zakona, imaju transportna preduzeća, koja obavljaju javni prevoz, kao i taksisti, i to u iznosu od pet dinara po litru. Veliki prevoznici spremni su da sačekaju donošenje pravilnika, dok taksisiti čak i ne znaju kako da ostvare pravo na ove olakšice.

– Iako pravilnik još nije donijet, to ne spriječava povraćaj akcize za ovaj mjesec, jer je Zakon o akcizama već stupio na snagu – objašnjavaju za “Novosti” u Ministarstvu finansija. – Povraćaj akcize se vrši na mjesečnom nivou. Potrebno je samo da od 1. oktobra do 1. novembra prevoznici sakupljaju fiskalne isječke i račune sa potpisom i pečatom pumpe na kojoj toče gorivo.
Saobraćajno preduzeće “Lasta” još nije uputilo nadležnoj filijali Poreske uprave zahtjev za povraćaj akcize od pet dinara po litru goriva. Kako za “Novosti” kaže Velibor Sovrović, generalni direktor, “Lasta” kupuje gorivo uz odloženo plaćanje od 45 dana, tako da još nije ni ispunjen uslov za zahtjev za povraćaj akcize.
– Nama i nije problem to što nisu donijeta podzakonska akta – tvrdi Sovrović. – Taj novac ne može da pobjegne, jer postoji zakon. Sačekaćemo podzakonska akta, pa u krajnjoj liniji podnijeti i sa zakašnjenjem zahtjev za povraćaj novca.
Sovrović kaže da “Lasta” neće poskupjeti cijenu usluga do kraja godine, iako za to i te kako ima osnova, jer se cijena nije mijenjala više od 12 mjeseci.
– Drastično povećanje cijena u odnosu na cijenu goriva dovelo bi do smanjenja broja putnika i procijenili smo da moramo da nađemo način kako da poslujemo sa postojećim cjenovnikom – ističe Sovrović. – Imamo veliki problem u funkcionisanju, ali se “borimo” unutrašnjim rezervama i smanjenjem troškova. U ovom trenutku gorivo, nažalost, učestvuje sa čak 36 odsto u cijeni usluge, a od 22 do 24 odsto su parametri na nivou evropskih.
Ni taksi prevoznici se još nisu obratili Poreskoj upravi za povraćaj akciza za utrošeno gorivo. Kod njih je problem što nisu ni upućeni u to na koji način, ni po kojim uslovima mogu da ostvare olakšice.
– Iznos od pet dinara po litru goriva nama ne donosi veliku uštedu, jer to je mjesečno, od 1.200 do 1.500 dinara – kaže Vlada Bulatović, predsjednik Strukovnog udruženja taksi preduzetnika Beograda. – Za desetak dana imaćemo sastanak sa gradonačelnikom na kojem ćemo se dogovoriti o eventualnoj promjeni cijena taksi usluga. Poskupljenje je za nas neminovno jer cijene nismo mijenjali od kada je litar goriva koštao 72 dinara, a evro bio 86 dinara.

Pripreme
Novosadski taksisti se, još samo raspituju o mogućnostima za povraćaj akciza na dizel gorivo, dok sindikati prevoznika pojedinačno obavještavaju taksi preduzeća o načinu ostvarivanja tog zakonskog prava. – Od 1. oktobra plaćamo račune za nabavku dizel goriva, sa povećanom akcizom. Naknadno ćemo tražiti povraćaj sredstava po utvrđenoj zakonskoj proceduri – rekla je Snežana Jaković, iz novosadskog Javnog gradskog saobraćajnog preduzeća, čiji vozni park “broji” oko 220 autobusa.

Neobavješteni o promjenama
U najvećem niškom saobraćajnom preduzeću “Niš ekspresu” kažu da još nisu upoznati sa procedurom povraćaja akciza. Prema riječima Dragiše Jevremovića, direktora marketinga, ove olakšice će donijeti “Niš ekspresu” veliku uštedu, jer mjesečno za gorivo troše 100 miliona dinara.
U Zaječaru, Kraljevu, Pirotu, ali i ostalim gradovima i opštinama Srbije, prevoznici uglavnom nisu obavješteni o proceduri kako da povrate novac od akcize.
Jeftinije na pumpama
Poslije snižavanja velikoprodajnih cijena Naftne industrije Srbije prije dva dana, u srijedu su na većini pumpi snižene i maloprodajne cijene za 1,5 do 2,5 dinara.
U srijedu se benzin BMB 95 prodavao od 162,90 do 169,90 dinara, evropremijum BMB 95 od 168,70 do 176,90 dinara za litar. Niže cijene na većini pumpi istaknute su i za dizel goriva. Dizel D2 se prodavao od 155,90 do 164,90 dinara za litar, a evrodizel od 163,90 do 173,40 dinara za litar. TNG se u sredu točio za 81,50 do 87,40 dinara za litar. Novosti

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti