Capital.ba

Tadić: Očekujemo hiljade italijanskih kompanija u Srbiji

08.03.2012. / 14:42

BEOGRAD, Predsjednik Srbije Boris Tadić izrazio je danas očekivanje da će strateško partnerstvo sa Italijom rezultirati dolaskom hiljada italijanskih kompanija u Srbiju, kao i nastavkom podrške vlade u Rimu procesu evrointegracija.

Tadić je na konferenciji za novinare na Drugom samitu Srbija-Italija istakao da je strateško partnerstvo dvije zemlje već za posljedicu imalo uravnotežavanje spoljnotrgovinske razmjene, ali da su mogućnosti za produbljivanje ekonomske saradnje nesagledive.

“Nakon strateškog partnerstva došli smo do više od 400 italijanskih kompanija u Srbiji, očekujemo da ih bude na hiljade”, rekao je Tadić, i naveo da su dvije delegacije danas razgovarale i o brojnim konkretnim projektima, prije svega u domenu energetike i transporta.

Kao potencijalno zanimljive oblasti saradnje Tadić je naveo i industriju čelika, rudarstvo, poljoprivredu, farmaceutsku i tekstilnu industriju i industriju obuće.

Transportni sistemi u Srbiji, kako je konstatovao Tadić, doživjeli su procvat, od čega će korist imati i Italija, s obzirom da njen najkraći drumski put ka Turskoj i Bliskom Istoku vodi upravo preko Srbije.

Dvije delagacije su razmotrile, između ostalog, mogućnost saradnje u izgradnji drumskih koridora 10 i 11 i modernizacije željezničke mreže u Srbiji.

“Koridorom 10 i 11 mi praktično stvaramo strategijski trougao koji povezuje Italiju sa Srbijom i Srbija tako dobija centralni značaj za Italiju”, rekao je Tadić.

On je dodao da završetkom tih pravaca, koje zajednički rade srpska i italijanska preduzeća, na kraju tog procesa u ovoj deceniji mogu da se stvore izuzetne okolnosti za razvoj ekonomije i boljitak građana.

Tadić je naveo i energetske projekte u kojima Srbija već sarađuje sa italijanskim kompanijama ili namjerava da tu saradnju uspostavi, ističući da će Srbija, osim kao proizvođač električne energije, za Italju biti značajna i kao važno čvorište za transport struje.

On je konstatovao da početak proizvodnje fiata 500L u Kragujevcu simbolički zaokružuje višedecenijsku tradiciju srpsko-italijanske saradnje u oblasti industrije.

Predsjednik Tadić je istakao i značaj dobrih personalnih odnosa sa premijerom Montijem i mnogim ministrima italijanske vlade, ističući da je partnerstvo dviju država sveprožimajuće.

“Ovaj razgovor se dešava neposredno po dobijanju statusa kandidata za članstvo u EU i ja sam zahvalan na podršci koju Italija daje Srbiji na putu evrointegracija, jer bez te podrške ne bismo mogli da dođemo do statusa”, istakao je Tadić.

Prema njegovim riječima, postoji samo jedno mjesto neslaganja, a to je pitanje Kosova.
Kako je primjetio, Italija je, za razliku od drugih zemalja koje su priznale jednostrano proglašenu nezavisnost južne srpske pokrajine, prepoznatljiva po diplomatskoj fleksibilnosti i usmjerenosti na rješavanje problema.

“Postoji mnogo modaliteta kojima problemi na Kosovu mogu da budu rješavani, ne smije se zaustaviti život i mora se obezbijediti funkcionisanje sistema, ali moraju se znati crvene linije”, rekao je Tadić i dodao da Srbija ostaje privržena rješavanju problema na Kosovu i Metohiji.

Idemo u razvoj naših ekonomija i ka članstvu u EU, i nadam se podršci Italije za dobijanje datuma pregovora i očekujem da će to biti moguće do kraja godine, kazao je Tadić.  Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!