Capital.ba

Tabaković: Preostale banke nisu u problemu

11.02.2014. / 10:57

jorgovanka tabakovicBEOGRAD, Guvernerka Narodne banke Srbije Jorgovanka Tabaković izjavila je danas da se ni jedna od preostalih 29 banaka ne nalazi u problemima kakvim je bila Univerzal banka, da je štednja građana sigurna i da je država garantuje, kao i da izbori nisu razlog pada vrijednosti dinara.

Tabaković je naglasila da se neodgovornim napisima i izjavama u medijima stvara nesigurnost štediša, deponenata, investitora i da se tako stvara nepovjerenje u bankarski sistem.

Ona je gostujući na RTS-u dodala da manipulacije dolaze od “tvoraca modela koji su u izbornoj 2012. godini blizu 400 miliona evra ulili u banke“.

“Time su povećavali državno vlasništvo, umjesto da preduzimaju neodložne mjere. Umjesto da otkidaju bolesno tkivo, upravo zbog povjerenja, štampale su se obveznice, ulivao gotov novac. Tako su se problemi odlagali i tako odloženi ispostavili meni kao novom guverneru”, naglasila je Tabaković.

Ona je potvrdila procjene da su četiri banke koštale državu oko 800 miliona evra i dodala da je samo Agrobanka koštala budžet banke, kroz fond koji je imala Agencija za osiguranje depozita, ali i poreske obveznike blizu 400 miliona evra.

“Ukoliko ne rješavate problem dok je on, recimo, u Privrednoj banci bio 18 miliona nego dokapitulizujete banku, onda se ispostavi problem koji društvo košta 100 miliona evra”, naglasila je guvernerka.

Ni jednog trenutka, kako kaže, nije razmišljala kako će u javnosti biti predstavljen slučaj Univeržal banke s obzirom na to da se približavaju izbori i dodaje „da se i poslije izbora mora živjeti“.

Ona je ponovila da su štednje građana do 50.000 evra sigurne i da ih država garantuje i dodala da je odlaganje problema banaka, gde je menadžment pokazao svu svoju neodgovornost, selektivno kreditiranje, ulaganje u plasmane koji se nisu vraćali, dovelo do toga da danas više nema dovoljno sredstava u Agenciji za osiguranje depozita da sve to rješava.

Govoreći o slabljenju dinara ona je ponovila da izbori nisu doveli do nestabilnosti dinara, već da se sa problemom slabljenja valute suočavaju sve zemlje.

“Ove godine Turska, sa vrlo jakom industrijom, imala je problem slabljenja valute do 24. januara 7,6 odsto. Više vrijednost kursa ne zavisi od snage privrede, nego i od turbulencija koje dolaze sa američkog tržišta zbog povlačenja jeftinog novca”, naglasila je Tabaković. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!