Capital.ba

SWOT: Potrebne veće fiskalne uštede

18.06.2012. / 8:00

BANJALUKA,  BiH je na isti način kao i Grčka izložena otvorenoj cjenovnoj konkurenciji iz Evropske unije, a osnovni preduslov da bh. ekonomija opstane u ovakvom okruženju je da domaća konkurentnost bude usklađena u odnosu na glavne trgovinske partnere.
Navedeno je to u novom broju “Kvartalnog ekonomskog monitora” Udruženja ekonomista RS – SWOT, a u kojem je kao tema broja obrađen status Grčke u evrozoni i pouke koje iz toga mogu izvući RS i BiH.

 
Isto tako navedeno je da cijene i plate u kratkom roku za BiH preostaju kao jedini pravi instrument upravljanja domaćom konkurentnošću.
U analizi stoji da su potrebne mnogo veće fiskalne uštede i u RS i u FBiH, jer je potrošnja vladinog sektora u BiH još ogromna, što bi teško izdržale i mnogo jače ekonomije.
“Posebno veliki teret predstavljaju enormno visoki troškovi plata koji daleko premašuju te troškove u drugim zemljama zapadnog Balkana, dok imamo najmanu potrošnju na investicije”, navedeno je u analizi.
Stručnjaci su procijenili da stepen fiskalne održivosti ima veliki uticaj na političku nezavisnost, precizirajući da što je veći fiskalni deficit, politička nezavisnost više košta, navodeći primjer Grčke.
Takođe su naveli da za RS nije svejedno šta se dešava u FBiH i obrnuto, jer su međusobno povezane zajedničkom valutom i tržištem, upoređujući sličnosti u uređenju BiH sa EU. Jedna od poruka iz ove analize je i da fiskalna štednja mora biti istovremeno praćena agresivnim mjerama podrške ekonomskom rastu. U najnovijem broju ovog monitora je izvršena i analiza realnog sektora u RS, gdje se navodi da su se nepovoljni ekonomski trendovi u EU negativno reflektovali na ekonomski rast RS.
“Od početka godine evidentan je trend pogoršavanja ukupnih ekonomskih kretanja u RS pa tako industrijska proizvodnja i izvoz, kao glavne poluge ekonomskog rasta, konstantno bilježe negativne rezultate”, navedno je u analizi i istaknuto da se ne može ni naslutiti oporavak građevinarstva te da nezaposlenost dostiže nove rekordne vrijednosti. Naveli su da je Međunaroni monetarni fond za BiH projektovao stagnaciju za ovu godinu, a u koliko lošoj poziciji se nalazimo govori i zaključak da bi stagniranje na prošlogodišnjem nivou predstavljalo uspjeh. Nezavisne novine

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!