Capital.ba

Svjetske berze: Rast indeksa nakon dvosedmičnog pada

22.04.2012. / 17:19

NJUJORK, Na Wall Streetu je Dow Jones prošle sedmice porastao 1,4 odsto, na 13.029 poena, dok je S&P 500 ojačao 0,6 odsto, na 1.378 poena. Naprotiv, Nasdaq indeks oslabio je 0,4 odsto, na 3.000 poena.

 

Sezona objavljivanja kvartalnih poslovnih rezultata bliži se vrhuncu i dosad je izuzetno dobra. Od kompanija iz sastava S&P 500 indeksa koje su dosad objavile izvještaje, njih 81 odsto nadmašio je očekivanja.

Iako su očekivanja posljednjih mjeseci znatno snižena, dobre zarade kompanija ipak su učvrstile tržište, nakon što su u prethodne dvije nedjelje cijene akcije pale zbog usporavanja rasta američke privrede i evropske dužničke krize.

“Već se vidi da će ovo biti uspješna sezona kvartalnih rezultata, pa je tržište prilično poraslo. Ali se trgovalo oprezno“, kaže Doreen Mogavero, predsjednica “Mogavero Lee & Co.”

Oprezno trgovanje posljedica je usporavanja rasta američke privrede. Investitore su najviše zabrinuli slabiji nego što se očekivalo podaci s američkog tržišta rada. Broj prvih zahtjeva za pomoć nezaposlenima pao je prethodne sedmice za samo 2.000, na 386.000, što pokazuje da se rast zaposlenosti usporava.

Nekoliko izvještaja pokazalo je, takođe, da slabi industrijska aktivnost u SAD-u i da se tržište nekretnina ne oporavlja toliko brzo koliko su se ulagači nadali.

Svi ti podaci ukazuju na usporavanje rasta američke ekonomije u prvom ovogodišnjem tromjesečju na otprilike 2,5 odsto, nakon što je u posljednjem prošlogodišnjem kvartalu BDP ojačao 3 odsto.

Rastu indeksa doprinjeli su umnogome podacima iz Velike Britanije i Njemačke. Indeks poslovne klime dosegao je u aprilu neočekivano visokih 109,9 poena i novi je u nizu indikatora koji pokazuju da najveća ekonomija evrozone uspješno odoljeva dužničkoj krizi.

Podaci iz Velike Britanije pokazuju da je maloprodaja na Ostrvu porasla za 1,8 odsto na mjesečnom nivou, odnosno 3,3 odsto na godišnjem nivou. Podaci su značajno premašili prognoze analitičara, koji su predviđali rast od 0,4 odsto na mjesečnom nivou i za 1,3 odsto u poređenju sa istim mjesecom prošle godine.

Međutim, na tržištima je prisutan i strah od širenja evropske dužničke krize. Španija je već sedmicama u fokusu investitora jer toj članici evrozone najviše prijeti dužnička kriza, s obzirom na slabosti financijskog sistema i cjelokupne privrede.

Španska Centralna banka objavila je prošle sedmice da je iznos nenaplativih kredita u bankama  na najvišem nivou u 18 godina. Ako se trend rasta loših kredita nastavi, neke španske banke mogle bi zatražiti pomoć vlade. Međutim vlada nema mnogo prostora, s obzirom na lošu situaciju u državnom budžetu.

Zbog toga se prinosi na 10-godišnje španske obveznice kreću oko zabrinjavajućeg nivoa od 6 odsto, što potiče strahovanja da bi i ta članica evrozone, ako se takvi trendovi nastave, mogla biti prisiljena zatražiti međunarodnu finansijsku pomoć.

Zbog toga se na američkim berzama prošle sedmice trgovalo oprezno, na što ukazuje, ispod prosjeka, obim trgovanja. Na Wall Streetu, American Stock Exchangeu i Nasdaqu vlasnika je dnevno mjenjalo između 6 i 7 milijardi akcija, dok je dnevni prosjek u 2011.iznosio 7,84 milijarde.

Na evropskim su berzama prošle sedmice cijene akcija takođe  porasle. Londonski FTSE indeks ojačao je 2,14 odsto, na 5.772 poena, a frankfurtski DAX 2,53 odsto, na 6.750 poena. Pariški CAC ostao je skoro nepromjenjen, na 3.188 poena.

Na Tokijskoj je berzi Nikkei indeks prošle sedmice oslabio 0,79 odsto, na 9.561 poen.  Agencije

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!