Capital.ba

Svjetska banka pomaže razvoj penzionog sistema Crne Gore

17.06.2014. / 6:45

svjetska bankaPODGORICA, Svjetska banka spremna je da pruži pomoć Crnoj Gori na razvoju penzionog sistema, najavio je predstavnik banke Timoti Džonston u Podgorici. 

Džonson je sa ministrom rada i socijalnog staranja Predragom Boškovićem razgovarao, osim o reformi penzionog sistema, i o tržištu rada, neformalnom zapošljavanju, socijalnim kartonima, kao i rješavanju statusa romske populacije u Crnoj Gori.

Bošković je upoznao predstavnika Svjetske banke sa situacijom na crnogorskom tržištu rada i rezultatima analize koju su Ministarstvo rada i socijalnog staranja i UNDP sproveli u oblasti neformalnog zapošljavanja.

“Projektom ”Socijalni karton” želimo da unapredimo reformu sistema socijalne zaštite, spriječimo zloupotrebe u ostvarivanju socijalnih prava i povećamo povjerenje u sistemu socijalne i dječije zaštite”, rekao je Bošković.

Već godinama se, rekao je, radi na socijalizaciji i integraciji raseljenih osoba, sa akcentom na romsku populaciju, a Crna Gora je donijela niz strateških dokumenata koji su dali pozitivne rezultate u oblasti obrazovanja, zdravstvene zaštite i zapošljavanja.

Projekat “Regionalni stambeni program“, biće riješeno stambeno pitanje za 6.063 ljudi, tačnije 1.177 domaćinstava najugroženijih raseljenih osoba. Na Kampu Konik, na kojem žive pripadnici romske populacije, gradiće se 120 stambenih jedinica, rekao je Bošković a prenose crnogorski mediji.

Crna Gora je već četiri puta produžavala rok za rješavanje statusa interno raseljenih osoba i pored toga jedan broj njih nije podnio zahtjev za rješavanje statusa.

Neregulisanjem statusa do 31. decembra 2014. godine ova populacija ce izgubiti sve benefite koje dobija od države Crne Gore, informisao je gosta Bošković.

Sagovornici su zaključili da prostora za saradnju u oblasti tržišta rada i penzionog sistema ima i da dosadašnja pozitivna iskustva mogu biti dobra preporuka za njeno dalje unapređenje i razvoj. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!