Capital.ba

Svjetska banka i MMF podržali objavljivanje ugovora o privatizaciji energetskog sektora

23.10.2007. / 18:38

SARAJEVO, Svjetska banke i MMF podržali su zahtjev Transparensi internešnela /TI/ da vlasti u BiH neodložno predoče javnosti ugovore o privatizaciji energetskog sektora i da se odmah prekine praksa direktnih nagodbi, saopšteno je danas iz TI BiH.

U saopštenju se navodi da je predsjedavajući Odbora direktora ove organizacije Boris Divjak na sastancima sa visokorangiranim zvaničnicima, grupom eksperata Svjetske banke i MMF-a iz oblasti energetike, te vlada i institucija ukazao na kompleksnu situaciju u kojoj se nalaze “mlada demokratija u BiH”, vladavina prava i borba protiv alarmantnog nivoa korupcije.

“Tom prilikom analizirana je i situacija u BiH nastala netransparentnom privatizacijom rafinerija u Brodu i Modriči, termoelektrana Gacko i Ugljevik, te trenutni tender za privatizaciju `Aluminija` u Mostaru”, navodi TI BiH.

U saopštenju se dodaje da su zvaničnici Svjetske banke i MMF-a, kao i predstavnici još nekoliko uticajnih međunarodnih nevladinih organizacija, dali punu podršku zahtjevu TI BiH za objavljivanje cjelokupne dokumentacije o prodaji ovih privrednih giganata, te dokumentacije o toku privatizacije “Aluminija”.

“MMF u svojoj platformi koja se odnosi na sve njene članice, pa tako i BiH, insistira na jasnoći i javnoj dostupnosti ugovora koje vlade sklapaju sa privatnim entitetima, a posebno kada su prirodni resursi u pitanju. Ugovori se moraju objaviti, a stvorene sadašnje i buduće fiskalne obaveze moraju biti transparentne i uključene u sve srednjoročne razvojne planove”, navodi se u saopštenju.

U saopštenju se dodaje da su predstavnici MMF-a istakli da je kod privatnih-javnih partnerstava, kao što je to slučaj sa dva rudnika i termoelektrane (RiTE) u BiH, Vlada RS dužna da objavi sve pojedinosti ugovora sklopljenih sa češkim “Čezom”.

Na sastanku koji je organizovao Centar za informacije Svjetske banke, razmatran je nedostatak relevantnih informacija ne samo o finansijskom dijelu ovih privatizacijskih aranžmana, nego i nepostojanje podataka o posljedicama po budžet, infrastrukturu, zapošljavanje, obuku, zdravlje i bezbjednost građana, izvještavanju i računovodstvenim standardima, odgovornosti po očuvanje okoline, doprinosima lokalnim zajednicama i uticaju na privredni razvoj uopšte.

“Bez adekvatnih odgovora na sva ova pitanja, a koje može pružiti samo privatizaciona dokumentacija, može se pretpostaviti da je posrijedi moguća korupcija vezana uz postojeće radnje, koja obično prati direktne pogodbe u ovom sektoru”, navodi se u saopštenju TI BiH.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!