Capital.ba

Svijetu zbog krize prijeti distopija

11.01.2012. / 20:55

LONDON, Svjetski ekonomski forum upozorio je da finansijska kriza koja posljednjih nekoliko godina ugrožava svjetsku privredu podstiče osjećanje bijesa.

Taj osjećaj bi u budućnosti mogao da izazove rastući talas protekcionizma, nacionalizma i socijalnih nemira.
Forum je u svojoj procjeni rizika po globalnu privredu, objavljenom uoči samita u švajcarskom zimovalištu Davos 25. januara, upozorio na “buduću distopiju” (što je pojam suprotan utopiji) za veći dio stanovništva planete.
Ona bi mogla da izbriše sve ono dobro što je proizašlo iz globalizacije, kao i da spriječi započeti ekonomski oporavak.

Ekonomska kriza, koja je nastupila 2007. godine, već je uzrokovala bankrot nekih od najvećih svjetskih banaka i gurnula globalnu privredu u najdublju recesiju još od Drugog svjetskog rata.

Kriza je do ivice dovela javne finansije većine razvijenog svijeta, a posebno Evrope, što je vlade tamošnjih zemalja natjeralo da primjene veoma oštre mjere štednje koje su još više istakle osjećaj neizvjesnosti i učinile veoma malo da bi podstakle kratkoročni ekonomski rast.

U izvještaju Foruma se navodi da je neuspjeh u ograničavanju rasta ogromnih javnih dugova “sistemski najvažniji” ekonomski rizik, ali se takođe upozorava na posljedice rastućeg broja mlađe populacije sa slabim izgledima za budućnost, kao i sve većeg broja penzionera koji zavise od dugovima preopterećenih vlada.

Autori izvještaja su takođe upozorili na rastući jaz između bogatih i siromašnih, kao i između visoko obrazovanih i neobrazovanih građana, pa su zato pozvali javni i privatnih sektor da sarađuju kako bi spriječili začarani krug u kojem teška vremena podstiču razočarenje i ugrožavaju socijalni dogovor između države i građana. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!