Capital.ba

Svijet suočen sa nestašicom hrane i rastom cijena

04.12.2007. / 14:44

PEKING, (Rojters) – Svijet troši više hrane nego što je proizvodi, a cijene prehrambenih proizvoda mogle bi da porastu u narednim godinama zbog proizvodnje biogoriva i klimatskih promjena, što donosi rizik od socijalnih nemira, ocijenili su eksperti u novom izvještaju.

Rast proizvodnje biogoriva mogao bi da utiče na povećanje cijene kukuruza za dvije trećine do 2020. godine, a troškovi proizvodnje jestivog ulja za skoro 50 odsto, dok će doprinosi za poljoprivredu ići na teret siromašnih, saopštio je Međunarodni institut za istraživanja o hrani.

Globalne zalihe žitarica opale su na najniži nivo od 1980. godine zbog smanjenja proizvodnje i nepovoljnih vremenskih uslova, izjavio je dierktor instituta Joakim fon Braun.

“Vrijeme pojeftinjenja hrane je prošlost. Sve veća potražnja za hranom i gorivom nedavno je dovelo do drastičnog rasta cijena. Klimatske promjene takođe će imati negativan uticaj na proizvodnju hrane”, rekao je Fon Braun, autor izvještaja.

On je ocijenio da je poskupljenje hrane blisko povezano sa povećanjem cijene energije.

U izvještaju se navodi da bi investiranje u poljoprivrednu tehnologiju, bolja socijalna zaštita i briga o djeci, kao i ukidanje trgovinskih barijera i poboljšanje infrastrukturnih i finansijskih uslova u slabije razvijenim zemljama moglo da doprinese stabilnosti tržišta hrane.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!