Capital.ba

Svijet nafta košta 2.000 mlrd. USD

28.03.2012. / 8:25

PARIZ, Zemlje uvoznice nafte platiće ove godine rekordnih dvije hiljade milijardi dolara za uvoz tog energenta ako cijene ne budu opale.

Cijena sirove nafte dostigla je ovog mjeseca 128 dolara za barel, što je svega 20 dolara jeftinije od maksimuma iz 2008. Nafta je sada više od 15 odsto skuplja nego u januaru, uglavnom zbog sankcija koje su uvedene protiv Irana.
Ako cijene sirove nafte ostanu na sadašnjim nivoima i u preostalom dijelu godine račun za uvoz će iznositi 3,4 odsto svjetskog bruto domaćeg proizvoda (BDP), prema 3,1 odsto BDP u 2011.

Glavni ekonomista Međunarodne agencije za energetiku (IEA) Fatih Birol kaže da Evropska unija plaća najviši račun za uvoz nafte od svih industrijalizovanih regiona jer je, prevedeno u evre, prosječna cijena nafte u EU ove godine viša nego u 2008.

Cijena nafte koja je denominovana u dolarima znači da potrošači u EU plaćaju više kada evro slabi prema dolaru. Zajednička evropska valuta je oslabila u odnosu na 1,49 dolara u maju prošle godine kada je bila na maksimumu, na sadašnjih 1,33 dolara.

EU će po sadašnjim cijenama nafte platiti 500 milijardi dolara u 2012, prema 470 milijardi dolara u 2011. EU se takođe ove godine suočava s računom za uvoz prirodnog gasa od 120 milijardi dolara, što je 20 milijadi dolara više nego prošle godine.

Troškovi uvoza nafte u SAD dostići će ove godine rekordnih 426 milijardi dolara, u poređenju sa 380 milijardi dolara u 2011, dok će Kina morati da plati 250 milijardi dolara, 50 milijardi dolara više nego lani.

Japanski račun za uvoz nafte narašće ove godine na 178 milijardi dolara, sa 119 mlijardi dolara, dok će indijski troškovi porasti na 118 milijardi, sa 105 milijardi dolara u 2011. Tanjug

 

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!