Capital.ba

Svijet dobija novu zemlju – potrošača

26.11.2011. / 17:18

MOSKVA, Svjetsko bogatstvo, uprkos trenutnoj krizi, nezadrživo raste, ukazuju analitičari “Goldman Saks”.

Tako će do 2030. godine broj ljudi sa godišnjim prihodima iznad 6.000 dolara biti udvostručen, čemu će najviše doprinijeti zemlje u usponu.
Eksperti Rusiji proriču izuzetno buran razvoj potrošačkog raspoloženja, tako da će vlada morati da ga suzbija.
Broj osoba koje će se ubrajati u srednju klasu do 2030. godine u svijetu će se povećati za 2,7 milijardi, s tim što će 98 odsto tog rasta obezbijediti zemlje u razvoju, među kojima su zemlje BRIK (Brazil, Rusija, Indija, Kina), ističe se u izvještaju kompanije “Goldman Saks” posvećnom potrošnji u zemljama sa ekonomijom u usponu.

Rast potrošnje za devet godina biće za deset biliona dolara veći, tako da će do 2020. godine u zemljama sa ekonomijama u usponu dostići 13 biliona dolara, što će činiti 43 odsto ukupne svjetske potrošnje.

Ovako buran rast može da rezultira pojavom još jedne “zemlje –potrošača”, čija će ekonomija biti uporediva sa SAD.

Značajan udio u rastu svjetske potrošnje imaće zemlje BRIK, a on će porasti sa 23 odsto u prošloj deceniji na 62 odsto u periodu 2010-2020. godina. Analitičari “Goldmans Saks” su proračunali da će potrošnja rasti za deset odsto godišnje. Potrošačko raspoloženje u Rusiji će u narednoj deceniji takođe da se poveća.

Udio troškova kupovine neophodnih proizvoda u ukupnoj potrošnji prethodne decenije je opao, sa 49 odsto u 2000. godini na 44 odsto u 2010, a u predkriznim 2006-2007. bio je čak ispod 40 odsto u Rusiji.

Privatna potrošnja je međutim tih godina rasla u prosjeku za 22 odsto godišnje i povećavala se čak i u vrijeme krize, 2009. godine.

Analitičari banke smatraju da Ruse neće napustiti potrošačko raspoloženje ni u narednih deset godina. Do 2020. godine udio najneophodnijih proizvoda u potrošnji Rusa će opasti na 38 odsto, što znači da će stanovništvo više novca trošiti na putovanja, automobile, stanove i tehniku.

Ruski eksperti su u potpunosti saglasni sa stranim kolegama. “To je opštesvjetski trend: usporavanje potrošnje u razvijenim zemaljama i rast u zemljama u razvoju” ističe generalni direktor “Finekspertize” Gvan Mikajeljan. U zemljama BRIK industrijski rast prati ekploatacija radne snage, i sada kada je strani potrošač “presušio”, tempo rasta može da obezbijedi samo domaća potrošnja.

Profesor visoke ekonomske škole u Moskvi Sergej Smirnov upozorava da bi rast potrošnje u svijetu u perspektivi mogao da se sudari sa prirodnim ograničenjem. Prema postojećim proračunima, ako bi potrošnja po stanovniku u Kini dostigla 50 odsto sadašnje potrošnje u Njemačkoj, na planeti ne bi ostalo slobodnih resursa. “Kina iz tog razloga vodi politiku ograničavanja potrošnje, kao i ograničavanja nataliteta”, ističe Smirnov, dodajući da bi u srednjoročnoj perspektivi i Rusija mogla da uvede tu praksu pomoću poreza na luksuz. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!